Tragédie z Florence hrozí také v Brně. Na Zvonařce | e15.cz

Tragédie z Florence hrozí také v Brně. Na Zvonařce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bezdomovci si s ohněm nedělají starosti. Může je to stát život. Podobně, jako devět uhořelých v Praze na Florenci.

Pár desítek metrů od ústředního autobusového nádraží na brněnské Zvonařce stojí opuštěný dům z cihel. Útočiště v něm našla skupina bezdomovců. Kvůli chladu si přitápějí vším, co hoří. Mnohdy se jim ale zatápění vymkne z rukou. V říjnu tam museli jet hasiči dokonce sedmkrát. Někteří už místu začali přezdívat brněnský Florenc, kde koncem října zahynulo devět lidí.

„Pálíme hlavně papírové krabice, které se válejí po okolí. Přikládáme na ně kusy dřev a taky staré hadry. Na zahřátí to stačí,“ popisuje metody při topení sedmapadesátiletý Ján Kovalko ze Slovenska. V Brně se zabydlel před pěti roky a spolu s dalšími lidmi bez domova obývá stavení v Trnité ulici. „Je pravda, že tu občas hořelo. Jednou jsem spal tak tvrdě, že kdyby mě kamarádi neprobudili, tak se udusím kouřem,“ vzpomíná Kovalko na požár, při němž mohl zemřít.

Statistika hasičů Kovalkovo slovo „občas“ upřesňuje. Za poslední měsíc vyjížděli do opuštěného objektu sedmkrát. „Požáry si naštěstí nevyžádaly vážná zranění a obešly se bez větších škod,“ tvrdí mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Naposledy tam hasiči podle něj vyjížděli koncem října a za dvacet minut měli plameny pod kontrolou. „V době, kdy hasiči přijeli na místo, navíc uvnitř nikdo nebyl,“ komentuje Haid jeden z posledních zásahů.

Bezdomovci tvrdí, že si dávají pozor. A v situaci, kdy se plameny dostanou mimo improvizované ohniště uprostřed místnosti, snaží se je uhasit. „Zadupeme je do země,“ popisuje Kovalko amatérské hašení. Když se jim ale zdolat oheň nedaří, na hasiče nečekají a utečou. Vrátí se, až je po všem. „Dva tři dny se tu nedá spát. Všude je mokro a smrad spáleniny,“ vysvětluje zarostlý muž ze Slovenska.

Stavení patří Českým drahám, ale železničáři jej už dávno nevyužívají. Byť budovu zabezpečili, bezdomovci zámky překonali. Stejně jako petlice nedaleko stojících nákladních vagonů na odstavných kolejích. Pražská tragédie ovšem donutila vedení drah, aby zpřísnila kontroly opuštěných drážních budov, včetně těch brněnských. „Nicméně není v naší moci kontrolovat takové objekty každý den,“ dodává mluvčí Českých drah Radek Joklík.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video