Tragická bilance: Od 90. let si nehody při natáčení filmů vyžádaly už desítky mrtvých. | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Tragická bilance: Od 90. let si nehody při natáčení filmů vyžádaly už desítky mrtvých.

ČTK/AP

Nejméně 43 lidí od roku 1990 zahynulo a kolem 150 bylo zraněno s doživotními následky při natáčení amerických filmů. Z analýzy soudních dokumentů, informací v médiích a záznamů bezpečnostních agentur to zjistila agentura AP. Pokud jde o mezinárodní kinematografii, ta má od roku 2000 na svědomí 37 lidských životů.

Každoročně jsou lidé stojící za kamerou i před ní vystavováni zraněním, popáleninám, zlomeninám či dokonce smrtelným zraněním při výrobě filmů, které pak zaplňují sály stovek kin a zajišťují autorům špičkovou televizní sledovanost. V roce 2015 zahynulo v Argentině při havárii vrtulníku deset lidí při natáčení televizní reality show. Rok předtím výbuch při natáčení filmu v Íránu usmrtil šest členů štábu. Při filmování podmořské fauny u australských břehů zabil v roce 2006 australského dokumentaristu Steva Irwina rejnok, který ho bodl přímo do srdce.

Nejlepší filmy 21. století. Prohlédněte si žebříček

Nehody herců mají širokou publicitu, jako například zlomená noha hollywoodské hvězdy Harrisona Forda z natáčení sedmé epizody Hvězdných válek v roce 2014. O incidentech ani smrtelných úrazech členů filmových štábů se ale většinou veřejnost nic nedozví.

"Tyto příhody se většinou zametají pod koberec," řekl americké agentuře novinář Stephen Farber. O smrtelné incidenty filmových štábů se začal zajímat od roku 1982, kdy při natáčení hororové sci-fi Zóna soumraku havaroval vrtulník. Při katastrofě zemřel herec Vic Morrow a dvě děti.

Podívejte se, čím v 50. letech dobyla svět historicky první supermodelka dějin Betty Brosmerová

Za zranění a úmrtí jsou filmové společnosti většinou pokutovány, ale částky nejsou většinou velké. Když v roce 1993 zemřel na střelné zranění při natáčení filmu Vrána představitel titulní role Brandon Lee, zaplatili producenti pokutu 55.000 dolarů (1,4 milionu Kč). V kinech přitom film utržil 50 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč).

Při výrobě filmu Avengers uváděného v kinech v roce 2012 se při natáčení jedné ze scén zabil herec John Suttles, když spadl z korby nákladního auta. Producenti dostali za nedostatečné bezpečnostní zajištění pokutu 745 dolarů (18.900 Kč).

Podívejte se na stovku unikátních snímků ze zákulisí natáčení Hvězdných válek

Od roku 2003 organizují hlavní hollywoodská studia ve spolupráci s odbory speciální bezpečnostní kurzy pro pracovníky filmových štábů, jimiž už prošlo kolem 50.000 lidí. Náplň kurzů se rozšířila po incidentu z roku 2014, kdy při natáčení akční vlakové scény zahynula asistentka kamery Sarah Jonesová.

Autor: ČTK/AP
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!