Tři krále vytvořilo dláto zamilovaných | E15.cz

Tři krále vytvořilo dláto zamilovaných

Wojnar Petr

Řezbář rozhodně nemusí být starší vousatý pán. S dlátem a motorovou pilou se v garáži zavírá mladý pár studentů. Jeho umění mohou po celý prosinec obdivovat Havířované.

Láska nemusí procházet jen žaludkem, ale také dlátem. Potvrzuje to dvojice mladých nadšených řezbářů, kteří v garáži v Petřvaldu pracovali na sochách pro havířovský betlém. Ty už od středy 1. prosince dělají radost lidem na náměstí Republiky. „Loni se betlém v Havířově skládal z postav Svaté rodiny. Tu letos doplnily naše sochy tří králů a oslíka,“ těší se z řezbářského úspěchu jedenadvacetiletý Jiří Veselý. O náročnou práci na čtyřech postavách se dělil se svou přítelkyní Vlastou Koběrskou, kterou k řezbářskému řemeslu přivedl. „Dělal jsem tu hrubší práci, přítelkyně pak doladila detaily. Postavám například udělala obličeje, což bývá asi největší piplačka,“ podotkl Veselý. Řezbářství se věnuje od svých deseti let. „Jeden učitel ze základní školy měl malou dílnu a já jsem k němu začal pravidelně chodit. Ukázal mi, jak krásná je práce se dřevem. Od té chvíle veškerý svůj volný čas věnuji právě řezbářství. A svého snu jsem se držel i při výběru školy. Studoval jsem Střední řezbářskou školu v Tovačově. Možná mám k této práci i genetické předpoklady. Dědeček mého otce podle vyprávění vyráběl nádherné dřevěné hračky,“ vzpomíná Veselý.

K řezbářství přivedl i přítelkyni

Zatímco Jiří Veselý se k řezbářství dostal už na základní škole, jeho přítelkyně se pro toto řemeslo nadchla až po vzájemném seznámení. „Ale nějaké předpoklady jsem k tomu měla. Chodila jsem na základní uměleckou školu a pak jsem přešla na střední uměleckou v Ostravě,“ řekla třiadvacetiletá Koběrská, která v současnosti studuje učitelství. Souhra funguje na výbornou. Na hádky pár nehraje. V dílně si nepřekáží, každý má své úkoly. „Tím, že Vlasta má větší představivost, tak tu sochu v dřevě vidí lépe než já. Já pak její představu dokážu do kusu dřeva vložit,“ zdůrazňuje přednosti své partnerky a spolupracovnice Veselý. To, že si jejich společné tvorby všimli i havířovští radní, udělalo páru radost. „Viděli mě už loni, když jsem se účastnil přehlídky řezbářů při prvním ročníku Havířovské lípy. Potom nám dali možnost poslat jim návrhy na další postavy v betlému. Asi jsme je zaujali, protože z několika projektů si vybrali právě ten náš,“ řekl Veselý. Pro dvojici studentů není řezbářství jen dočasným přivýdělkem. V budoucnu by se mu chtěli společně věnovat naplno. „Ale k tomu je nutné, abychom si získali dostatečné jméno. Bez toho to nejde. V poslední době se objevily i další zakázky, tak třeba se náš sen splní,“ řekla Koběrská. Kus lípy, ze které se partnerům podařilo udělat tři lidské postavy a jednu zvířecí, se v jejich provizorní dílně poprvé objevil v průběhu léta. „To jsme si sochy motorovou pilou přichystali. Pak jsme je nechali dva měsíce proschnout v hrubém tvaru a od října jsme začali pracovat na dočišťování a detailech,“ shrnula Koběrská. Sochy tří králů v životní velikosti uvidí Havířované po celý prosinec. „Pak je někde uskladní a za rok touhle dobou znovu vytáhnou. Je možné, že i příští rok se bude havířovský betlém rozšiřovat o další sochy. To bychom určitě opět přišli s nabídkou spolupráce,“ dodal Veselý. Teď však má mladý pár další práci. Má pro město Petřvald vytvořit dřevěnou plastiku na téma svoboda. „Jak bude vypadat, ještě nevíme. Teprve nám před domem leží kus stromu. Ale určitě to bude vzdušné dílko,“ těší se na další měsíce Koběrská.

Autor: Wojnar Petr
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!