Tři podmínky ze tří splněny, pod povrchem Enceladu může být život | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Tři podmínky ze tří splněny, pod povrchem Enceladu může být život

Petr Kubala - VTM.cz

Enceladus je jedním z největších měsíců Saturnu. Měření sondy Cassini ukazují, že pod povrchem může být oceán kapalné vody. V oceánu mohou být podmínky vhodné k životu.

 

NASA dnes svolala tiskovou konferenci, aby oznámila nové objevy u Saturnova měsíce Enceladus, který v uplynulých letech zkoumala při těsných průletech sonda Cassini.

Podle vědců se pod povrchem měsíce nachází oceán kapalné vody a v něm možná všechny tři podmínky nutné k životu: přítomnost kapalné vody, zdroj energie pro metabolismus a některé „chemické komponenty“.

Slunce jako obří čočka pro pozorování cizích světů? Teoreticky je to možné

Cassini už dříve objevila u Enceladu ledové gejzíry, které mají původ právě v podpovrchovém oceánu. Prvky jako fosfor nebo síra sice objeveny nebyly, ale vědci se domnívají, že kamenné jádro měsíce má podobné složení jako některé druhy meteoritů, které tyto prvky obsahují.

Nyní NASA potvrdila i objev zdroje energie. Během přeletu nad Enceladem v říjnu 2015 objevila Cassini molekulární vodík, který patrně vzniká reakcí horké vody a horniny v podpovrchovém oceánu.

Podívejte se na oběh skutečných planet okolo jiné hvězdy

Přítomnost vodíku znamená, že pokud se v oceánu vyskytuje primitiviní život, mohl by jako zdroj energie využít vodík a oxid uhličitý rozpuštěný ve vodě. Tato reakce se označuje jako matanogeneze, protože při ní jako vedlejší produkt vzniká metan.

Během průletu oblakem plynu a ledového materiálu nad Enceladem Cassini zjistila, že se skládá z 98 % z vody, 1 % tvoří vodík a zbytek je směs jiných molekul jako oxid uhličitý, metan či amoniak.

Autor: Petr Kubala - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!