Tyranosaurus za tři čtvrtě miliardy. Aukce kostry přinesla rekord | E15.cz

Tyranosaurus za tři čtvrtě miliardy. Kostra dinosaura překonala dražební rekord

fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Londýnská aukční síň Christie's zorganizovala v New Yorku dražbu jedné z největších a nejzachovalejších koster Tyranosaura rexe. Naprosto unikátní kosterní pozůstatky dinosaura pojmenovaného Stan se vydražily za celkem 31,8 milionu dolarů, tedy asi 733 milionů korun. Jedná se tak o nejvyšší sumu, která kdy byla zaplacena za dinosauří kostru. Informoval o tom web New York Times

Odhad aukční síně, že by se kostra pravěkého predátora mohla vydražit za šest až osm milionů dolarů (135 až 180 milionů korun), vzal brzy za své. Utržená suma za Stana odhad nejen rozmetala, ale také ctyřnásobně překonala dosavadní rekord aukce dinosauří kostry z října 1997. Aukční síň Sotheby's tehdy v Chicagu vydražila kosterní pozůstatky tyranosaura nazvaného Sue za 8,4 milionu dolarů, tedy asi 194 milionů korun. 

Celková doba dražby se nakonec vměstnala do necelých 15 minut. Jen za první dvě minuty aukce bylo dosaženo sumy devíti milionů dolarů. Končená suma se nakonec dostala na 27,5 milionu dolarů. K této částce je však ještě třeba přičíst další poplatky a provizi. 

Prodej monstra

Stan, pojmenovaný na počet paleontologa Stana Sacrisona, který kostru objevil roku 1987 v Jižní Dakotě, zemřel přibližně před 67 miliony let a dožil se věku 20 let. Jeho výška byla 4 metry a dlouhý byl 12 metrů. Přírodovědecký expert aukční síně Christie's James Hyslop uvedl, že Stanův nejdelší zub měří skoro 30 centimetrů. 

Za svého života Stan zřejmě prodělal poměrně závažné zranění, následkem kterého mu srostly dva krční obratle. 

Kostra Stana je nejzachovalejší z asi padesátky tyranosaurů, kteří byli od roku 1902 objeveni. Čítá 199 z celkem 350 známých kostí. Jejich sestavováním strávili vědci a další odborníci zhruba 30 tisíc hodin.  

Autor: fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video