U Berouna vzniká volně přístupný park pro horolezce | E15.cz

U Berouna vzniká volně přístupný park pro horolezce

U Berouna vzniká volně přístupný park pro horolezce
Lom Alkazar
• 
ZDROJ: alvarez-nobody.estranky.cz

ČTK

Horolezecký park, který vzniká v lomu Alkazar u Berouna má být prvním podobným sportovištěm v ČR. Park je volně přístupnou atrakcí, která má sloužit bezpečnému provozování horolezeckého sportu pro všechny výkonnostní skupiny.

Stěny lomu jsou kvůli tomu osazeny jistícími prostředky, horolezci tam vybudovali trenažér pro zachytávání pádů a další atrakce. Podobné parky jsou oblíbené v alpských zemích, kde je využívají zejména rodiny s dětmi.

Horolezecký park podle místostarosty Františka Ečera vznikl na pozemcích města, které je horolezeckému svazu zapůjčilo. Horolezci chtěli v lomu podobnou atrakci vybudovat již v minulosti, ale město s tím nesouhlasilo. „Vzhledem k lokalitě, která tam je, a stávající cyklostezce, se nám nechtělo ty aktivity nějak moc rozšiřovat, protože jsme se báli zatížení celé té oblasti,“ uvedl Ečer.

Lom AlkazarLom AlkazarAutor: mesto-beroun.cz
Lom Alkazar

Město však atrakci nakonec povolilo, protože horolezci splnili podmínky, které zahrnovaly například zákaz příjezdu k lomu auty. Zájemci se tam prý dostanou jedině pěšky nebo na kole. Podle Ečera se vybudováním parku v podstatě povolilo lezení po stěnách lomu, které tam lidé běžně provozovali. „Lezení bude na vlastní nebezpečí a bude stanoven řád, který budou muset lidé dodržovat,“ zdůraznil Ečer. Lidé musejí mít také vlastní lezeckou výbavu.

Lezecký park je v místě bývalého vodáckého tábořiště. Horolezci tam kromě jistících prostředků a trenažéru vybudovali pět metrů vysoký skalní práh, který slouží jako přístupová cesta z nejnižšího rovného patra lomu. Součástí parku jsou dětské atrakce, jako třeba kameny pro přeskakování, dřevěné břevno nad zemí pro nácvik rovnováhy, hrazda nebo ohniště.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud