Unikátní svědectví barokní kuchyně | E15.cz

Unikátní svědectví barokní kuchyně

Díky ojedinělé výstavě Nálezy ze staré věže sledují lidé odkrývání středověké historie zámku v Děčíně.

Ve starých pověstech z okolí děčínského zámku není nouze o poklady. Jeden z nich, ukrytý v nitru vrchu Kvádrovce, střeží skřítci společně s bílou paní, kdysi laskavou ženou krutého hradního pána.
„Loňské archeologické nálezy z hlavního zámeckého nádvoří sice nemají lesk zlata, ale jak pro vědce, tak pro všechny, kteří tenhle zámek milují, jsou skutečným pokladem,“ říká Miloš Vavřička, který má na starost zámeckou kulturu.
S objeveným bohatstvím se nyní mohou návštěvníci Děčína seznámit na výstavě v přízemí severozápadního křídla zámku.
O tom, jak hrad vypadal ve středověku, toho historici moc nevědí, ale objev základů renesanční věže a části příčného křídla může mnohé objasnit. Země navíc vydala i střepy talířů, džbánů, trojnožek a dalšího nádobí z období baroka, kdy byla v blízkosti věže zřejmě zámecká kuchyně.
„Průzkum byl nutný kvůli plánovaným opravám klenby nad vinnými sklepy. Tušili jsme, že tam může něco být, ale výsledky nás překvapily. Zájem médií i veřejnosti byl velký již v době průzkumu. Výstava je ojedinělá tím, že není vůbec běžné takto hned po výzkumu představit jeho výsledky,“ říká ředitelka zámku Iveta Krupičková.
Výstava Nálezy ze staré věže je krátkodobá, potrvá pouze do konce března 2010.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.