Ústavní soud dostane stížnost kvůli blokování webů | E15.cz

Ústavní soud dostane stížnost kvůli blokování webů

Ústavní soud dostane stížnost kvůli blokování webů
Rychlý internet
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Senátorka Veronika Vrecionová (ODS) podá ústavní stížnost kvůli zákonu o regulaci hazardu, který nově umožní ministerstvu financí blokovat weby zákon. Pro podání stížnosti získala podporu 21 senátorů. Zákon koncem května schválila horní komora Parlamentu, na začátku června ho podepsal prezident Miloš Zeman. Ústavní soud by měl stížnost proti normě obdržet v nejbližších dnech.

Ministerstvo financí získá od začátku příštího roku díky zákonu právo nařídit blokování webových stránek podezřelých, že nabízejí nepovolené hazardní hry. Podle kritiků to bude znamenat dodatečné náklady pro poskytovatele internetového připojení. Blokování navíc půjde podle nich snadno obcházet.

Neschvalujte blokování internetových stránek, vyzvalo CZ.NIC poslance

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) obavy, že jeho úřad kvůli obecné formulaci v zákoně dostane možnost zakázat jakékoli webové stránky, označil za liché. Ministerstvo má podle něj novou pravomoc využít jen k tomu, aby poskytovatelům internetového připojení nařídilo blokování stránek s nepovoleným hazardem.

Podobné opatření má ve svých právních řádech 18 z 27 členských států Evropské unie. Bez něj by se podle Babiše zákon stal bezzubým, neboť každá druhá sázka na internetu je nelegální. Podle kritiků mají ale pravomoc blokovat weby ve většině zemí soudy, nikoliv úředníci ministerstva.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!