V boji proti perutýnům, jedovatým rybám, se je Kuba učí jíst

Perutýn ohnivý (Pterois volitans)

Perutýn ohnivý (Pterois volitans) Zdroj: Profimedia.cz

Pokud své nepřátele nedokážete porazit, pak je snězte! To je strategie, kterou přijala Kuba v boji proti invazi perutýnů - jedovatých ryb, které se tam zatoulaly z dáli svých domovských vod v jižním Pacifiku a Indickém oceánu.

Díky svým jasným barvám střídajícím se v pruzích i díky bohatým ostnům, které jim propůjčují jedinečný vzhled, jsou perutýni oblíbenou rybou akvaristů. Pro ekosystémy Karibského moře a Mexického zálivu, kde se objevili asi před deseti lety, jsou ale doslova pohromou.

Tato ryba se zdržuje kolem korálových útesů této oblasti a skvěle se jí tam daří, zatímco hoduje na menších druzích a všechny potenciální predátory zahání jedovatými ostny. Tedy krom člověka. Ve snaze ubránit se před invazí perutýnů začali Kubánci podávat perutýny k večeři. Zabíjejí tak dvě mouchy jednou ranou - jednak si dopřejí chutné maso a jednak pomůžou ochraně ekosystému.

Perutýn ohnivý (Pterois volitans)Perutýn ohnivý (Pterois volitans) | Profimedia.cz

Podle Delmise Cabrery, mořského biologa Národního akvária v Havaně, byli perutýni poprvé v kubánských vodách zaznamenáni v roce 2007, kdy se tam zřejmě dostali náhodou z něčího akvária. Během dvou let se jejich populace rozšířila tak, že ostrov doslova obklopili. Do jejich blízkosti se neodváží ani žraloci, což jim dává prostor volně se množit.

Problém je to tak vážný, že se dostal i na jednání regionálních vlád. Ale Kubánci nehodlají čekat, až se vlády dohodnou, co s perutýny. Raději do boje nasadili vlastní sítě a apetit. „Víme, že je to jedovatý druh, což s sebou nese jistá rizika,“ poznamenal Cabrera. „Ale zároveň má velmi chutné maso.“

Kubánský potápěč předvádí nástroj na chytání jedovatých perutýnůKubánský potápěč předvádí nástroj na chytání jedovatých perutýnů | Profimedia.cz

Například v Japonsku se perutýni konzumují celé roky. A stejný přístup jako na Kubě už se začíná ujímat i v dalších zemích amerického kontinentu. Do svých kuchyní ho přijímají hospodyňky i šéfkuchaři v Kolumbii, Kostarice, Mexiku i na jihu Spojených států.

Restaurace se snaží z této novinky vytvořit módní záležitost, i když někteří zákazníci mají strach perutýny ochutnat. Může za to jejich pověst - o perutýnech je známo, že dokážou bodnout svými ostny i plavce nebo rybáře. Symptomy pak zahrnují bolest, otoky i alergické reakce.

Příprava perutýna vyžaduje opatrnost. V páteři jsou jedovaté žlázy, které mohou způsobit ochrnutí dýchacích cest, bolest svalů a až třídenní horečku, pokud se píchnete.Příprava perutýna vyžaduje opatrnost. V páteři jsou jedovaté žlázy, které mohou způsobit ochrnutí dýchacích cest, bolest svalů a až třídenní horečku, pokud se píchnete. | Profimedia.cz

„Snažíme se je zavést na menu, ale vzhledem k tomu, že všichni vědí, že je to jedovatá ryba, není to jednoduché,“ poznamenává manažer havanské restaurace Santy Pescador Carlos Fonseca.

Také příprava perutýna vyžaduje trochu opatrnosti. „V páteři jsou jedovaté žlázy, které mohou způsobit ochrnutí dýchacích cest, bolest svalů a až třídenní horečku, pokud se píchnete,“ říká šéfkuchař restaurace Santy Pescador, třicetiletý Noriesky Gao. A protože je tento invazivní druh na Kubě stále relativní novinkou, Gao se společně s kolegy snaží vymyslet, jak vlastně maso perutýna upravovat. Úspěšně už experimentoval například se suši z perutýna.

Perutýn má bílé, šťavnaté maso, které zákazníkům velice chutnáPerutýn má bílé, šťavnaté maso, které zákazníkům velice chutná | Profimedia.cz

„Zákazníkům to chutnalo. Perutýn má bílé, šťavnaté maso. Tady ho lidi obvykle jedí syrové,“ dodal.