V drahotušské škole hořelo. Jen jako | E15.cz

V drahotušské škole hořelo. Jen jako

Hasiči a školáci měli dnes dopoledne cvičení.

Drahotuše/ Siréna se rozezvučela dnes v deset hodin dopoledne v drahotušské Základní a Mateřské škole a dala tak všem najevo, že hoří. Druhé patro budovy zaplnil dým. Školáci disciplinovaně scházeli po jednotlivých třídách na dvůr školy. Někteří ale zůstali ve škole kvůli dýmu uvězněni. Minuty do příjezdu hasičů připadaly v takové chvíli nekonečné. Naštěstí se jednalo o cvičení.

Deset děti a dva dospělé museli hasiči v budově hledat. Jeden chlapec se schoval do šatny, další do skříně. „Byl to velký zážitek, hasiči mě vedli ze školy v plynové masce,“ popsala své pocity čtvrťačka Kateřina Hubová.

„Doposud jsme měli cvičení bez hasičů, děti, které byly uzavřené a nemohly opustit školu, říkaly, že to byl zvláštní pocit, přestože potom už věděli, že to je cvičení, že by to doopravdy nechtěly zažít,“ řekla ředitelka školy Dagmar Pospíšilová. Jak dodala, cvičení se konalo v rámci výuky Ochrana člověka za mimořádných situací. „Věnujeme šest hodin ročně přípravě žáků na jaderné nebezpečí, na povodně a další události, aby věděli, jak se chovat, dokázali přivolat záchranku a hasiče. V krizových situacích není důležitý věk, ale rozhodnost. Mnohdy si děti zachovají chladnější hlavu než dospělí, možná i proto, že vědí, co dělat,“ dodala ředitelka školy.

Zachraňovat školáky přijeli profesionální hasiči z Hranic a dva sbory dobrovolných hasičů, jeden z Hranic a druhý z Drahotuš. Celkem se po chodbách školy pohybovalo dvacet osm hasičů. „Minimálně jednou ročně absolvuje každá ze tří směn profesionálních hasičů v Hranicích toto plánované cvičení,“ řekl velitel zásahu Jaroslav Ludka. Jak prozradil, ráno už měli jedno cvičení.

„O tom jsme nevěděli, bylo to prověřovací cvičení. Dostali jsme zprávu, že hoří v areálu hranické cementárny v jedné firmě Marius Pedersen. Až na místě jsme zjistili, že se jedná o prověřovací cvičení,“ dodal Ludka.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!