V galerii začíná Shopping 2000 - 2010 | E15.cz

V galerii začíná Shopping 2000 - 2010

Markéta Kroupová, Oblastní galerie Liberec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výstava zaplní libereckou Oblastní galerii. Vernisáž je ve čtvrtek 15. dubna.

Jarní měsíce budou v liberecké Oblastní galerii vyhrazeny především novinkám z galerijních sbírek. Hlavní výstava jarní sezony s názvem SHOPPING 2000 – 2010 představuje díla, která obohatila sbírku obrazů, kreseb, grafik a plastik za posledních deset let.
Současně galerie představuje mladého autora působícího v regionu Vladimíra Vélu (nar. 1980), který se velice významně etabluje na současné české výtvarné scéně.

Galerie spravuje velice rozsáhlé sbírky obrazů, grafik, kreseb, plastik a historického nábytku, které dohromady čítají přes dvacet tisíc uměleckých děl. Galerie se snaží sbírky rozšiřovat každoročním nákupem dle momentálních finančních možností. „Umělecká díla nakupujeme tak, aby zapadaly do dlouhodobé koncepce tvorby sbírek, a aby nákup obohatil sbírky, zaplnil mezeru ve vývoji českého výtvarného umění,“ vysvětlil Jan Randáček, ředitel Oblastní galerie. Sbírky se ovšem nerozšiřují jen nákupy, ale i dary od autorů, odkazy, nálezy nebo převody. Nad kvalitou nákupů a darů dohlíží kromě galerijních kurátorů také Nákupní komise složená z předních historiků umění, univerzitních pedagogů, renomovaných kurátorů a znalců umění. Nákupní komise má funkci poradního sboru ředitele. Za posledních deset let se sbírky rozrostly například o díla Jana Koblasy, Alfreda Kubina, Karla Malicha, Mojmíra Preclíka, Michaela Rittsteina, Jaroslava Róny nebo Františka Ženíška. Protože ve sledovaném desetiletí bylo zakoupeno několik desítek uměleckých děl, rozhodla se Mgr. Markéta Kroupová, kurátorka výstavy, pro netradiční krok: „V průběhu výstavy částečně obměníme vystavená díla, aby návštěvníci mohli poznat co největší část zakoupených děl. Ale také aby výstavu mohli vnímat ve dvou různých polohách.“

K výstavě lektorské oddělení připravilo doprovodný program pro žáky a studenty škol, který ale zřejmě zaujme i dospělé. Dá totiž hravou formou nahlédnout do galerijního zákulisí a poodhalí zákonitosti galerijní praxe při nákupech uměleckých děl. Ceny a obchod s uměním jsou totiž neoddělitelnou součástí galerijního života a pro běžné návštěvníky je to trochu tajemná a možná proto zajímavá oblast.

Výstava SHOPPING 2000 – 2010 / Přírůstky do galerijní sbírky

Termín: 15. 4. – 19. 9. 2010
Vernisáž: 15. 4. v 17.30 hodin ve Zlatém salonku, vystoupí Dětský pěvecký sbor Carmina, ZUŠ Turnov

Druhá jarní výstava chce upozornit na mladého autora, který je spjatý s Libereckem. Prezentace kreseb Vladimíra Vély se tak řadí mezi výstavy, které si kladou za cíl podporovat umění v regionu. Vladimír Véla studoval v letech 2000 – 2006 Akademii výtvarných umění, Ateliér klasických malířských technik a Ateliér intermediální tvorby, v němž diplomoval. Vélu můžeme zařadit mezi mladé expresionistické malíře. „Upozornil na sebe zejména dvojnásobnou účastí ve finále Ceny NG 333 a účastí na Zlínském salonu mladých,“ připomněla Markéta Kroupová Vélovy úspěchy. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírce Národní galerie v Praze a v soukromých sbírkách. Vladimíra Vélu zajímají přírodní témata, ale také vztah pohanských a církevních svátků na pozadí střídajících se ročních období. Ty podává uvolněným expresivním rukopisem ve formální zkratce.
Výstava doplněná o autorovu malbu bude mít v létě tohoto roku reprízu v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou.

Výstava Vladimír Véla / Kyproplej

Termín: 22. 3. – 13. 6. 2010
Vernisáž: 15. 4. v 17:30 hodin ve Zlatém salonku, vystoupí Dětský pěvecký sbor Carmina, ZUŠ Turnov, výstavu zahájí Mgr. Petr Vaňous

Autor: Markéta Kroupová, Oblastní galerie Liberec

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video