V podzemí zvěřinec, na střeše skleník

Na hladnovském kopci najdou domov pavouci, raci i vzácné rostliny.

Nové laboratoře, učebny, posluchárny, skleník, místnost pro herbáře i zvěřinec. To všechno bude sloužit studentům, vědcům a výzkumníkům v moderní budově, kterou na Hladnově opravuje Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity. Využívat ji budou především katedra biologie a katedry sociální geografie, fyzické geografie a geoekologie. „Původně měla opravená budova sloužit pouze k výuce. Univerzita se ale rozhodla využívat ji i k vědeckým účelům,“ říká Lenka Čenčíková z Ostravské univerzity.
A co budou vědci v nových laboratořích zkoumat? „Budeme tady chovat například druhy raků, které se k nám dostaly z Ameriky. Naši odborníci zkoumají růst jejich populace i račí mor. Američtí raci jsou vůči němu imunní, ale naše druhy zabíjí,“ vysvětluje Drozd.
Vědci tam budou chovat i vážky a zkoumat co s nimi dělá vlhkost. V budově mají sídlit ryby ve speciálních kádích nebo pavouci. Vše v klimatizovaných boxech se stálou vlhkostí a teplotou. Zatímco univerzitní zvěřinec bude v podzemí, v nejvyšším patře vznikne skleník. V něm chtějí vědci pěstovat vzácné druhy, některé se tam přestěhují z velkých skleníků, které univerzita provozuje na Hranečníku. Vznikne i speciální větraná místnost pro uskladnění univerzitních herbářů.
Rekonstrukce staré budovy vyjde na 180 milionů korun. „Některé výzkumy budou zcela jedinečné,“ konstatuje Drozd. Z evropských peněz pořídí univerzita do budovy speciální mikroskop nebo zařízení na zkoumání DNA. Laboratoře univerzita otevře letos v září.