V šestnácti chce přeplavat La Manche | E15.cz

V šestnácti chce přeplavat La Manche

Je jí teprve patnáct let, ale v létě už chce Lenka Štěrbová přeplavat kanál La Manche. Jako nejmladší český plavec v historii.

Někteří z nás teprve teď začínají plánovat, co budou dělat o prázdninách. Lenka Štěrbová má už o svém srpnovém programu jasno několik let dopředu. „Můj taťka pomohl přes kanál převést už osm českých a slovenských plavců. V naší rodině je to tak prakticky povinnost. A protože jsem se narodila v srpnu, tak bylo brzo rozhodnuto, že bych se o to hned po narozeninách mohla pokusit,“ říká plavkyně Lenka Štěrbová.

Vzpomenete si, kdy jste si definitivně řekla, že do toho půjdete?

Táta mi to spíš oznámil někdy ve dvanácti nebo ve třinácti. Prý se domluvil s mým lodivodem, že si mě poznamená do svých plánů zatím tužkou. Ptal se, jestli s tím souhlasím. Řekla jsem, že jo, ani jsem nad tím moc nepřemýšlela.

Podle pravidel se může plavec pokusit o přeplavání kanálu až po dosažení šestnáctých narozenin. Je tento limit nastaven dobře?

Je to určitě rozumné. Pokud se nepletu, tak jeden Angličan a Angličanka přeplavali kanál ve dvanácti letech. Kdyby hranice nebyla, tak by se do vody mohli nahnat třeba i v deseti letech. To už by bylo dost nebezpečné. Ale troufla bych si určitě už loni.

Kolik let a kolik kilometrů musí mít člověk naplavaných, aby se mohl odvážit přeplavat La Manche?

Tento rok plavu kolem sto padesáti kilometrů měsíčně. Od května bych ale měla plavat víc než dvě stě kilometrů měsíčně.

Většina přípravy probíhá v krytém bazénu?

Přes zimu určitě, ale od dubna už budu trénovat hlavně venku, například v Labi a v létě o prázdninách hlavně na Seči. Teď, když je odložená rekonstrukce bazénu v Pardubicích, můžu aspoň trénovat doma a nemusím jezdit do pětadvacetimetrového bazénu do Chrudimi.

Je váš otec v České republice nejpovolanějším trenérem, který vám může pomoci zdolat takový obtížný úkol?

Stoprocentně je to ten pravý. Ke kanálu La Manche už se dostal s Lídou Jelínkovou, což byla první československá plavkyně a zároveň Pardubačka, která kanál přeplavala. Od té doby vlastně u kanálu zůstal. Má všechny potřebné zkušenosti. Ví, kdy a kterého lodivoda má zabukovat, kolik je potřeba naplavat kilometrů.

Dokážete odhadnout, kolik hodin ve vodě strávíte?

Vzhledem k proměnlivým přírodním podmínkám se to nedá vůbec odhadnout. Rozdíl se může pohybovat třeba až v rozmezí pěti hodin.

Dáváte si svůj cíl, v jakém čase byste chtěla kanál překonat?

Hlavním cílem je se dostat na druhou stranu. Kdybych si ale opravdu sáhla na dno, tak bych chtěla být nejrychlejším tátovým plavcem. Dosud je to Stanislav Bartůšek, který ho přeplaval za deset hodin a sedm minut. Bylo by krásné, kdybych to dala v kratším čase.

Máte ještě dva mladší sourozence, čeká je stejná výzva?

To ještě nevíme. Brácha i sestra se věnují plavání a řekla bych, že docela úspěšně. Ještě se ale uvidí, jestli se někdy ponoří do vod La Manche.

V Pardubicích jste se zúčastnila i soutěže v zimním plavání, otužujete se často?

Otužuju se každý týden. Většinou tady na Labi s pardubickými otužilci. Jsem alespoň mnohem lépe připravená a vím tedy, do čeho jdu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!