Volvo: Za nehody autonomních vozů poneseme zodpovědnost my, ne řidič | E15.cz

Volvo: Za nehody autonomních vozů poneseme zodpovědnost my, ne řidič

Volvo: Za nehody autonomních vozů poneseme zodpovědnost my, ne řidič
Volvo XC90 T8 Twin Engine
• 

Autorevue.cz
Dalibor Žák

Automobilka chce dostat auta schopná samočinné jízdy bez asistence řidiče na silnici do roku 2020.

Volvo je první automobilka, která dala jasně najevo, že pokud její vůz v plně autonomním režimu nabourá, ponese za to odpovědnost ona, nikoli řidič. Je to docela zajímavý krok směrem k zákazníkům, kteří se autonomních systémů obávají.

Automobilka Volvo chce dostat auta schopná samočinné jízdy bez asistence řidiče na silnici do roku 2020. Volvo ale převzetím odpovědnosti také pošťuchuje politiky, aby změnili legislativu, která upravuje provoz na silnici a především pak autonomní vozy jako takové.

Pomalu přijíždějí auta bez řidičů. Nová technologie vyjde na deset tisíc dolarů

Přesto ještě čeká plně autonomní vozy dlouhá cesta. Prozatím to vypadá, že autonomní jízda bude v dohledné době možná jen v kolonách a na dálnicích s plynulým provozem. Běžný provoz je pro autonomní vozy ještě docela velkou překážkou.

Ne snad, že by si aktuální technologie neporadila s provozem, ale testy ukazují, že autonomní vozy jsou příliš opatrné a postrádají zdravou dávku agresivity, která je občas v hustém provozu potřeba. Pro stoprocentní fungování by bylo potřeba, aby spolu všechny vozy na silnici komunikovaly a věděly o sobě dopředu. Auto totiž neumí „číst“ ostatní řidiče a nerozumí základním gestům jako třeba zatroubení nebo probliknutí dálkovými světly.

Článek vyšel na webu Autorevue.cz

Autor: Autorevue.cz, Dalibor Žák
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!