Vyměním stará kila za nový jídelníček. Značka: hubnu | e15.cz

Vyměním stará kila za nový jídelníček. Značka: hubnu

Dagmar Nejezchlebová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výzkumníci varují: Jihomoravané špatně jí a tloustnou. Sedmička přináší příběhy tří lidí, kteří se to rozhodli změnit.

Výzkum Mendelovy lesnické a zemědělské univerzity jasně ukázal, že Jihomoravané mají málo pohybu a stravují se hůř než před patnácti lety. Výsledek? Nadváha.

Kachyňa: Pomohl až návrat ke sportu

Své zkušenosti s ní má i pětapadesátiletý Vladimír Kachyňa z Hodonína. Dietami se trápil skoro patnáct let. A neúspěšně. Potom pochopil, že se mu bude žít mnohem lépe, když hodí všechny „zaručené“ návody na hubnutí za hlavu. „Vždycky jsem byl hubený. Jako mladý jsem se věnoval kulturistice a se švagrem jsme běhali. Kila jsem začal nabírat nenápadně. Trvalo to několik let. Nakonec jsem se vypracoval na sto kilogramů,“ popisuje Kachyňa.

Jeho nevýhodou je, že rád vaří a dokáže ocenit dobré jídlo. Rád zkouší nové recepty, přísady a koření. „Je to taková moje životní radost. Někde se to prostě muselo podepsat,“ usmívá se pětapadesátník, který vaří pro celou rodinu. Z kuchyně tak vyhání manželku i dvě dcery.

To, že má nadváhu, si dlouho nechtěl připustit. „Nejdřív mi to začala vyčítat manželka. To jsem nebral moc vážně. Zarazily mě až rýpavé poznámky spolužáků na třídním srazu. A když jsem si potom prohlížel fotografie, skoro jsem se na nich nepoznal,“ vzpomíná na moment, kdy se rozhodl, že začne hubnout.

„O dietách jsem přečetl spoustu knížek. Teoreticky mám dělenou stravu, dietu podle krevních skupin nebo tukožroutskou polévku v malíčku. Prakticky se ale nic z toho nedá jíst. Vždycky jsem to vydržel jenom chvíli. Nedokázal jsem si odepřít dobré jídlo,“ vypráví.

„Byl jsem akorát podrážděný a na konci diety jsem kila zase rychle nabral zpátky. Tak jsem se rozhodl, že úplně změním svůj přístup,“ dodává.
Dnes jí Vladimír Kachyňa všechno, co mu chutná. Po letech zase začal sportovat. „Chodím pravidelně plavat a nedám dopustit na kolo. Povedlo se mi shodit pár kilo. Není to sice moc, ale vím, že už je zpátky nenaberu,“ popisuje s úsměvem.

„Ze všeho nejdůležitější je přestat se hubnutím stresovat a užívat si život, dokud je člověk ještě zdravý,“ říká.

Fabiánová: Jídlo jako náhrada cigaret

Lidé často naberou nežádoucí hmotnost také tehdy, když přestanou kouřit. Podobně na tom byla i Kristýna Fabiánová z Hodonína. „Kouřila jsem pravidelně dvacet cigaret denně někdy i víc. Od šestnácti jsem nikdy neměla s váhou větší problémy. Před třemi lety jsem ale ze zdravotních důvodů musela přestat kouřit a začala pomalu přibývat na váze. Připadalo mi, jako by kila přibývala každým dnem,“ vzpomíná Fabiánová.

Krabičku s cigaretami nahradila tučnými sýry, smetanovými dezerty a sladkostmi. „Měla jsem chuť úplně na všechno. Říkala jsem si ale, že to určitě brzo přejde, a tak jsem se nadbytečnými kily nijak zvlášť nezabývala. Bohužel až do doby, než se má váha stala terčem rádoby vtipných poznámek mého muže a kamarádů,“ přiznala Fabiánová.

Proto se po půl roce pravidelného večerního hodování přinutila na sobě zapracovat. „Nejdřív jsem začala chodit na hodiny aerobiku. Bavilo mě, že tam nejsou jen samé ultraštíhlé modelky, ale normální ženy jako já.

Postupně jsem ale začala měnit také jídelníček. Ráno snídám vydatně, aby mě pak během dne nehonila mlsná.

Oběd mívám lehký, většinou rybu nebo kuře bez přílohy,” popisuje.
„Večeřím nejpozději ve čtyři hodiny, protože chodím spát kolem osmé. Když mám pak ještě někdy hlad, dám si kousek ovoce nebo tvaroh s bylinkami. Je to celkem jednoduché. Chce to jenom se přinutit být opravdu důsledná,“ uzavírá Fabiánová.

Janata: Sto šedesát kilo z baget na benzinkách

Několik let stravováním na cestách strávil jednatřicetiletý Brňan Marek Janata. Jeho váha se tak vyšplhala na zdraví nebezpečných sto šedesát jedna kilogramů.

„Měl jsem povolání, kdy jsem pořád seděl za volantem. K snídani, obědu i večeři jsem pak měl bagety nebo něco malého z benzinek a fastfoodů. Šlo o to rychle se v jídle odbýt a jet dál,“ popisuje Janata.

Zbavit se přebytečných kil se už několikrát pokusil bez pomoci. „Vždy jsem něco málo zhubnul a zase to nabral zpět. Měl jsem ale pocit, že ničí pomoc nepotřebuju a že dietám rozumím. Pak jsem si uvědomil, že asi dělám něco špatně, a tak jsem oslovil odborníky,“ vzpomíná Janata.

Ten se rozhodl zhubnout hlavně kvůli svým blízkým. „Zdravotní problémy zatím nemám, ani jsem neměl. Spíš mě rozčiluje, že moje tloušťka dává psychicky zabrat mé rodině a přítelkyni, kteří o mě mají strach,“ objasňuje Janata.

Jeho cílem je se za čtyři měsíce řízeného hubnutí s odborníky zbavit pětadvaceti kilo a postupně pak zhubnout dokonce o šedesát kilogramů. „Chtěl bych se naučit stravovat správně, nejde o jednorázovou změnu, ale o celkovou změnu životního stylu. Kila už zpět nechci,“ přiznává Janata.

Sladit kávu nebo čaj přestal už před lety, takže tolik netrpí. „Co mi ale strašně chybí, tak je dobrá čokoláda a taky jablka, ta jsem jedl pořád a teď nesmím ani jedno,“ dodává Janata.

Také hubnete? Napiště nám o svých zkušenostech na e-mailovou adresu redakcebreclav@mf.cz

Autor: Dagmar Nejezchlebová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video