Výrobce telefonů Blackberry skončil kvůli akvizicím ve ztrátě | E15.cz

Výrobce telefonů Blackberry skončil kvůli akvizicím ve ztrátě

BlackBerry
BlackBerry
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Honou via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry hospodařil ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí s čistou ztrátou 238 milionů dolarů (5,6 miliardy korun), zatímco o rok dříve měl zisk 28 milionů dolarů. Za ztrátou stojí hlavně náklady na restrukturalizaci a akvizice, oznámil dnes podnik. Tržby se snížily o 30 procent na 464 milionů dolarů.

Ztráta na akcii činila 45 centů, bez mimořádných položek ale dosáhla jen tří centů. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters očekávali v průměru ztrátu deset centů na akcii.

Kvůli propadu zájmu o své chytré telefony se firma rozhodla změnit svůj podnikatelský model a místo na hardware a služby vsadila na software pro zabezpečení a správu zařízení na firemních sítích. Software a služby mají teď na celkových příjmech téměř třetinový podíl.

BlackBerry, původně Research In Motion, byla průkopníkem chytrých telefonů a její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Nyní však firma na trhu výrazně zaostává za přístroji s operačním systémem Android a také za telefony iPhone od americké společnosti Apple. Loni v listopadu uvedla společnost BlackBerry na trh svůj první přístroj s operačním systémem Android s názvem Priv.

Akcie BlackBerry na burze NASDAQ Zdroj: euroinvestor.com

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video