Výstavba nákupních center v ČR je letos minimální, Evropa poroste | E15.cz

Výstavba nákupních center v ČR je letos minimální, Evropa poroste

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco v Evropě se letos plocha nákupních center rozroste o 26 procent, v Česku vznikne jediné. Obchodní centrum Lihovar má být otevřeno v Říčanech v listopadu. Investicím do maloobchodních nemovitostí se letos v České republice ale naopak daří. Informovala o tom realitní poradenská společnost Cushman & Wakefield.

„ČR je jednou z deseti evropských zemí, kde se v letošním prvním pololetí žádné nové nákupní centrum neotevřelo. Stejná situace byla například v Maďarsku, Rakousku či Bulharsku. Rok 2011 tak v České republice bude jednoznačně ve znamení výstavby nákupních parků, jichž se do konce roku postaví zhruba 60 tisíc metrů čtverečních,“ uvedl vedoucí týmu výzkumu trhu Cushman & Wakefield pro Česko a Slovensko Alexander Rafajlovič.

Za první pololetí roku 2011 stavitelé v Evropě dokončili asi 2,1 milionu čtverečních metrů nových nákupních center. To zhruba odpovídá objemu za stejné období roku 2010. Zhruba 90 procent z těchto prostor připadá na nová nákupní centra, zbývajících deset procent tvoří rozšíření dříve vybudovaných projektů. Pokud developeři stihnou dostavět všechny projekty včas, bude celková výstavba nákupních center v Evropě letos činit 6,8 milionu metrů čtverečních. Na rok 2012 se v celé Evropě plánuje otevření nákupních center o celkové ploše 5,8 milionu čtverečních metrů. Konečný výsledek bude podle odborníků záviset na poptávce nájemců a tempu zotavování ekonomiky. Jestliže aktuální výstavba nákupních center v Česku slabá, lákají tyto nemovitosti naopak investory. Do konce třetího čtvrtletí nakoupili na tuzemském trhu maloobchodní nemovitosti za 845 milionů eur, tedy asi za 21 miliard korun. „Celkové investice do maloobchodu zatím zaznamenaly téměř šestinásobný nárůst oproti minulému roku. Očekáváme, že letošní objem retailových investic přesáhne zhruba o 35 procent doposud nejsilnější rok 2007,“ sdělil vedoucí investičního týmu v Cushman & Wakefield James Chapman. Ještě do konce letošního roku očekává Chapman v Česku nákupy maloobchodních nemovitostí za 100 milionů eur (kolem 2,5 miliardy korun).

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video