Webové stránky se za poslední rok zvětšily o celou čtvrtinu | E15.cz

Webové stránky se za poslední rok zvětšily o celou čtvrtinu

Webové stránky se za poslední rok zvětšily o celou čtvrtinu
internet
• 

krb

Velikost webových stránek se podle společnosti Pingdom během uplynulého roku zvětšila v průměru o 25 procent a to z 626 kB na 784 kB. Vyplývá to z dlouhodobého průzkumu vzorku tisícovky top webů ze serveru httparchive.org. Pokud se datová náročnost stránek bude každý rok zvyšovat stejným tempem, čekají nás za pět let stránky velké téměř 2,4 MB.

Nejvíce se na webových stránkách zvětšila velikost obrázků, a to z 372 kB na 451 kB. Velký vliv na růst velikosti má ale i JavaScript, což je pravděpodobně spojeno s nástupem HTML 5, Dalo by tedy se říci, že JavaScript je konečně začíná naplňovat svůj potenciál.

„To je patrně také jeden z důvodů, proč Google, Mozilla, Microsoft a Apple optimalizovaly JavaScriptové „motory“ ve svých prohlížečích,“ píše se na serveru Royal.pingdom.com.

Změna velikosti obsahu internetových stránek v kBZměna velikosti obsahu internetových stránek v kBAutor:
Změna velikosti obsahu internetových stránek v kB

O čtvrtinu se také zvýšil obsah kaskádových stylů (CSS) – na první pohled jde o velké číslo, ale i přesto jde o poměrně malé soubory.

Procentuální změna velikosti obsahu internetových stránekProcentuální změna velikosti obsahu internetových stránekAutor:
Procentuální změna velikosti obsahu internetových stránek

Podle serveru Cnews.cz plyne z měření zajímavý závěr. „Průměrná přípojka má rychlost 2,6 Mb/s a web velikost 784 kB. Stránky se tedy načítají přibližně 2,5 sekundy. To však pouze v ideálním případě. Započítat musíme slabší odezvy a čas na rendering složitějších prvků. Jestli se zvýší datová náročnost stránek i příští rok, možná se už dostaneme na 1 MB. Pokud ale ruku v ruce budou růst i rychlosti připojení, nic se neděje.“

Autor: krb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!