Za padělky do Budějovic | E15.cz

Za padělky do Budějovic

Šárka Kotzinová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Historií padělatelského řemesla provede zájemce výstava v Jihočeském muzeu.

O prvenství mezi nejstaršími lidskými řemesly svádí boj prostituce a padělání peněz. Sedmička nahlédla do zákulisí a historie druhého jmenovaného. Příběh této nezákonné činnosti vypráví Jihočeské muzeum s pomocí výstavy. Ta ukazuje lidem, že padělání je staré jako peníze samy.

První opatření proti padělání vládních mincí musela zavést už první státní mincovna na světě založená ve druhém století před naším letopočtem v Číně. Výstava přibližuje vývoj tohoto řemesla a srovnává originály mincí i bankovek s jejich padělky.

„Je tu k vidění průřez historií padělatelství zhruba od konce patnáctého až do konce dvacátého století. Návštěvníci se mohou seznámit s různými způsoby a technologiemi padělání mincí i bankovek,“ přibližuje expozici Eva Hyndráková, numizmatička Jihočeského muzea. Vystavené jsou i ukázky cizích padělků, ale celkově se výstava orientuje na české peníze a jejich příběhy.

Expozice je rozdělená do několika oddílů. Návštěvníky muzea by mohl zajímat příběh padělatelské dílny v koncentračním táboře Sachsenhausen, v němž přebýval i malíř a spisovatel Josef Čapek. V Sachsenhausenu se nacházela takzvaná Ďáblova dílna, kde se padělaly britské libry. Kromě jiného si návštěvníci mohou přečíst příběhy obyčejných lidí, kteří padělali doma na koleni. Když se na takového padělatele přišlo, odsoudili ho ke krutému trestu. Ty byly různé. Od deportace přes useknutí ruky až po vhození do vroucí vody.

Zájemci o zákonné normy zde mohou zhlédnout i listiny se sbírek muzea pojednávající o padělatelských zákonech. Na výstavě se promítá i film České národní banky, ze kterého se návštěvníci dozvědí, jak odhalit padělané bankovky.

Pro děti a školy, ale i pro dospělé vyhlásilo muzeum soutěž Padělej si svoji bankovku. Výtvarně nadaní návštěvníci si mohou domů odnést předlohu bankovky a doma či ve škole si ji domalovat. Nejlepší padělky muzeum vyvěsí na své webové stránky a nejšikovnější padělatele odmění. Výstava potrvá do 1. dubna ve výstavním sále v přízemí Jihočeského muzea.

VÝSTAVA PADĚLÁNÍ PENĚZ

• se koná do 1. dubna 2012 v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích
• obsahuje výtvarnou soutěž Padělej si svoji bankovku
• otevřeno je každý den kromě pondělí v 9.00–12.30 a 13.00–17.30
• vstupné do celého muzea činí 60 korun, zlevněné vstupné je poloviční

Autor: Šárka Kotzinová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video