Za sto dní začne malá olympiáda

Přes šestnáct set účastníků se už přihlásilo na olympijský festival mládeže, který začne v únoru v Liberci. Do zahájení zbývá přesně sto dní.

Letos se stala juniorskou mistryní světa ve snowboardcrossu. Ve finálové jízdě v poslední zatáčce předstihla Američanku, největší favoritku závodu.
Díky nečekanému úspěchu se teď o sedmnáctileté studentce Evě Samkové mluví jako o velkém talentu českých zimních sportů.
Eviným snem je jednou vyhrát olympiádu. Teď bude mít možnost udělat k tomu první krok. Už v únoru se popere o prvenství na „malé olympiádě“, evropském zimním festivalu mládeže EYOWF 2011, který se uskuteční v Liberci, Jablonci a v Rejdicích.
Festival bude přehlídkou mladých talentů, budoucích hvězd. Takových, jako je právě Eva Samková.
A bude se na co dívat. „Ve srovnání s lyžemi je snowboardcross mnohem větší adrenalin. Součástí tratě jsou skoky, boule, je mnohem zajímavější i pro diváky,“ zve právě na svou disciplínu mladá Češka.
Diváci ale uvidí i další talenty. Mnozí z nich pocházejí přímo z Liberce a okolí, budou tedy závodit tam, kde to znají ze všech nejvíc. S evropskou elitou poběží o medaile v areálu ve Vesci například šestnáctiletá běžkyně na lyžích Petra Hynčicová, studentka libereckého Gymnázia v Jeronýmově ulici.
Sto dní do zahájení olympijského festivalu se už v Liberci všechno připravuje. „Prozatím se registrovalo přes šestnáct set účastníků ze šestačtyřiceti zemí,“ říká za organizátory Vladimír Zemánek.
Nejpočetnější sportovní výpravu nominovala Česká republika, jejíž delegaci bude tvořit 102 členů. Jen o jednoho méně přihlásilo Švýcarsko a těsně pod hranicí stovky je Rusko.
„Tento počet již nyní napovídá, že Liberec bude s největší pravděpodobností hostit rekordní počet aktérů v dosavadní historii těchto olympijských festivalů,“ říká Kateřina Nyčová, výkonná ředitelka organizačního výboru. Zlomovým měsícem bude pro organizátory právě začínající listopad. V půlce měsíce vyprší finální uzávěrka přihlášek a do Liberce navíc přijedou šéfové všech národních olympijských misí, aby si „otestovali“ areály a zjistili, jak to bude v únoru fungovat. Sejít by se měli také dobrovolníci, kterých je už přes pět set.