Záchranáři mají novou základnu | e15.cz

Záchranáři mají novou základnu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Hradci Králové-Kuklenách se otevírá nové moderní záchranářské středisko. Díky němu dorazí pomoc k lidem rychleji.

Čtyři mrtví na silnici z Hradce Králové na Jičín, tři mrtví na staré silnici na Prahu a dva těžce zranění na hradecké dálnici D11. Tolik z loňských statistik tragických nehod.
V boji o záchranu života rozhoduje každá minuta. Hradečtí zdravotničtí i hasičtí záchranáři, kteří často zasahují na západ od města, je už nebudou ztrácet průjezdem ucpanými ulicemi. Zítra jim začne sloužit nové krajské středisko, které bude na západním okraji Hradce Králové v Kuklenách.
„Díky novému středisku se zlepší především dostupnost do přilehlé části města a vesnic, které jsou na západ od Hradce. Tímto směrem jsou také všechny silnice, na kterých často dochází k nehodám. To znamená jak stará silnice na Prahu, tak dálnice D11, silnice na Jičín a na Náchod. Posádky už nemusejí jezdit přes celý Hradec, při jeho průjezdu se dá ztratit hodně minut,“ vysvětlil zdravotnický náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek.
Záchranářské středisko se sice oficiálně otevře 30. dubna, ale už od 19. dubna je ve zkušebním provozu. „Máme tam dvě sanitky, jedna je náhradní, kdyby druhá měla poruchu, a dvoučlennou posádku RZP bez lékaře, která odtamtud vyjíždí,“ dodal Mašek.
Záchranáři budou mít v nové budově v Kuklenách také operační středisko s veškerým zázemím a moderními technologiemi. Jeho vybavení bude záviset na tom, kdy dorazí peníze z Evropské unie.
Rychleji na místo dojedou i hasiči, kteří v novém centru také našli zázemí. „Pokud je špatná dopravní situace, může průjezd městem hasičům trvat i deset minut. Nová stanice nám velmi pomůže. Výrazně se zkrátí dojezdové časy právě na některé kritické úseky silnic vedoucích z Hradce na Prahu, Jičín i Jaroměř,“ uvedla nedávno mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Martina Žahourková.
Hasiči z nového střediska před pár dny už zasahovali při dopravní nehodě v Sadové, kde havarovala dvě osobní a jedno nákladní auto. Naštěstí se nikdo nezranil. Společné sídlo s hasiči a operační střediska na jednom místě záchranné službě ulehčí vzájemnou komunikaci a k zásahům budou vyjíždět společně.
Původní hasičárna u řeky Orlice v Hradci zůstane, aby hasiči nepřišli o možnost včas zasáhnout v centru města, na Slezském či na Moravském Předměstí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video