Zaparkovat v centru? Drahý špás

Parkování v centru je pro spoustu lidí drahé. A tak jejich auta stojí, kde se dá.

Každý den opavští strážníci v centru nachytají více než třicítku řidičů, kteří nezaplatili za parkování nebo zabírají místo ve vyhrazených zónách. Další desítky stojí okolo centra před obytnými domy.
Centrum Opavy je zónou placeného stání. To leze do peněz hlavně těm, kteří tam jezdí do práce. „Kdybych stání měla platit za celou pracovní dobu, budu vydělávat jen na něj,“ stěžuje si bankovní úřednice Marcela Hanušová.
Nezbývá jí, než každé ráno objet ulice v okolí a hledat místo tam. To se však nelíbí lidem z obytných domů. „Hrozně mi vadí, když nemůžu v celé ulici najít místo. Třeba okolo druhé odpoledne je to katastrofa,“ líčí Viktor Štěpánek. Žije na Veleslavínově ulici. „Někdy parkuji u vjezdu nedaleko domu. A chodím okolo oken, jestli se něco neuvolní, abych přeparkoval,“ líčí Štěpánek každodenní realitu.
V centru města je zhruba stovka míst, kde lidé mohou zaparkovat bezplatně. U Městského domu kultury Petra Bezruče či zimního stadionu. Ta bývají beznadějně obsazená.
Parkovací kartu dostane každý, kdo má trvalé bydliště v centru nebo tam podniká. „Stojí to tisíce za rok a auto bych musel mít na firmu. Mohlo by to být levnější. Podnikání v centru je přece výhodou i pro město,“ tvrdí podnikatel Petr Kolínek.
O dalších možnostech bezplatného stání magistrát neuvažuje. „Město pro laciné parkování postavilo parkovací dům, kde je za parkování jen symbolický poplatek. Je extrémně laciné, a to i při srovnání s drtivou většinou jiných měst,“ uvedl mluvčí radnice Jan Šindler. První dvě hodiny se tam parkuje za pět korun na hodinu, pak za deset.
„Město situaci s parkováním průběžně sleduje. Z hlediska velkých parkovacích ploch je však otázkou, na úkor kterých jiných ploch by nová parkovací místa měla vzniknout,“ dodal Šindler.

Jak se parkuje v centru Opavy?