Zastupitelé potvrdili, že v Praze nebude olympiáda | E15.cz

Zastupitelé potvrdili, že v Praze nebude olympiáda

Praha se s konečnou platností nebude ucházet o pořádání olympijských her v roce 2020. Návrh radních odsouhlasili zastupitelé.

Zastavení prací spojených s přípravou kandidatury je jedním z opatření, která mají zmírnit dopady hospodářské krize na fungování hlavního města.

„Dostáváme se do krize a musíme šetřit. I takhle ambiciózní a vzdálený projekt musí jít stranou. Prioritní jsou jiné akce,“ řekl primátor Pavel Bém, který patřil k největším zastáncům pražské kandidatury.

Zastupitelům řekl, že společnost Praha olympijská, která kandidaturu připravovala, propustí ke konci června své zaměstnance. Samotná firma podle něj zrušena nebude. „Bez zaměstnanců pro nás není žádnou zátěží,“ poznamenal Bém. Dodal, že nadále patří mezi příznivce projektu.

Podle Béma měla olympijská kandidatura smysl. Řekl, že Prahu ve světě zviditelnila a díky ní existují studie, které zaměstnanci magistrátu využijí k rozvoji metropole. Urychlila podle něj také dlouhodobé investiční plány jako výstavbu nových tras metra nebo tunelového komplexu Blanka.

Dodal, že olympijskému projektu chyběla politická podpora vlády. Domnívá se, že v příštích několika letech se nikdo pražskou kandidaturou zabývat nebude. Že by byl projekt zcela mrtvý, si nemyslí. Jenom se podle nej musí nejdřív zvednout české hospodářství.

Předsedu Českého olympijského výboru (ČOV) Milana Jiráska ani člena Mezinárodního olympijského výboru a exekutivy ČOV Jana Železného rozhodnutí zastupitelů nepřekvapilo. Jen podotkli, že kvůli finanční krizi se to dalo předpokládat.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!