Závod psích spřežení na Aljašce vyhrál nejstarší mašér v historii | E15.cz

Závod psích spřežení na Aljašce vyhrál nejstarší mašér v historii

Mitch Seawey se svými psy
Mitch Seawey se svými psy
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slavný závod psích spřežení na Aljašce vyhrál podruhé v kariéře Mitch Seavey. Třiapadesátiletý mašér navázal na svého syna Dallase, který se loni stal nejmladším šampionem tzv. posledního velkého závodu na zeměkouli.

„Tohle vítězství patří všem pánům pokročilého věku,“ prohlásil Seavey po dojezdu do cíle v Nome. Šampion z roku 2004 se svými deseti psy zvládl 1600 km dlouhou trať za devět dní, sedm hodin a 39 minut. Aliya Zirkleová, která stejně jako před rokem byla druhá, zaostala v dramatickém finiši podél pobřeží Beringova moře o 24 minut.

„Až v cíli jsem se přestal ohlížet přes rameno. Odvedla jsi skvělou práci. Tenhle závod v budoucnu bezpochyby vyhraješ a určitě ne jenom jednou,“ citovala agentura AP Seaveyho. Zirkleová se mohla stát teprve třetí ženskou vítězkou a první od roku 1990.

Na třetí příčce skončil čtyřnásobný vítěz Jeff King, jenž dosud držel rekord pro nejstaršího vítěze Iditarodu. V roce 2006 triumfoval v padesáti letech.

Závod je rodinnou tradicí Seaveyových

Ve skupince mašérů za Kingem dojel Seaveyho syn Dallas. Ten loni porazil Zirkleovou o jednu hodinu a v pětadvaceti letech se stal nejmladším vítězem v historii Iditarodu. Tehdy navíc ve startovní listině byl i jeho děda, pětasedmdesátiletý Dan Seavey, který se zúčastnil i prvního závodu v roce 1973.

Mitch Seavey za vítězství v 41. ročníku závodu dostal prémii 50 400 dolarů (asi 993 tisíc korun) a vůz Dodge Ram. Zbytek z celkové dotace 600 tisíc si rozdělí dalších 29 mašérů v cíli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video