Zdevastovaná kasárna nikdo nechce

Jihočeský kraj chce vrátit armádě dvacet hektarů pozemků u letiště v Plané, které dostal zadarmo letos v dubnu.

Je to danajský dar. Tak uvažují radní kraje, jejichž předchůdci se ještě vloni snažili získat bezúplatným převodem od armády pozemky s troskami nedostavěného vojenského areálu u Homolí na Budějovicku. Prostor v lese s rozpadajícími se paneláky je postrachem okolí. Vloni se ale o ně zajímali zástupci obce Homole a soukromník. „Převedli jsme pozemky na kraj na základě usnesení vlády. Mají hodnotu tři a půl milionu korun,“ řekla Jindřiška Verešová z tiskové služby ministerstva obrany.
Letiště patří Jihočeskému kraji a městu České Budějovice. Podle jejich představ mělo na nových pozemcích pokračovat zázemí s obchodními stavbami. „Pozemky už na rozvoj letiště nepotřebujeme. Mohly by je dostat Homole,“ uvedl vicehejtman Martin Kuba.

Krize změnila plány

Novinka překvapila starostku Homolí Marii Štěpánkovou. Podle ní teď musí zvážit zastupitelé, zda se o areál budou ještě ucházet. Zkulturnění území a odstranění starých staveb bude totiž drahé. Pozemky by se ale hodily na výstavbu rodinných domů. Volání developerů po zajímavých parcelách kolem letiště teď utichá. Skromnější jsou už i vlastníci letiště. Podle Kuby bude stačit na jeho rozvoj současný areál. Nejdůležitější je teď stavba odbavovací haly čili terminálu, kterou letiště nemá, a funguje proto jen na objednávku.
Je šance, že letiště dostane příspěvek z Evropské unie ve výši půl miliardy. Kromě terminálu by pak postavilo ještě další komerční objekty pro restaurace a služby. Aby ale vlastníci dopláceli k evropskému příspěvku co nejméně, musí objekty obhájit jako stavby ve veřejném zájmu.
K projektu jihočeského letiště vniká ekonomická studie. Zatím z ní vyplývá, že do osmi let by mohlo fungovat bez dotací kraje a města. To ale záleží na jeho provozu. Letošní rok je zatím na počet příletů a odletů letadel špatný. Zatímco za loňské pololetí odbavili jeho dispečeři šest tisíc letadel, letos to bylo jen 3 600. O plochy kolem letiště projevili začátkem roku zájem zahraniční investoři, kteří hledají vybydlené areály, takzvané brownfieldy. Kasárna v homolských lesích je nezajímají.