Železný Brod vypsal soutěž na proměnu historického náměstí | E15.cz

Železný Brod vypsal soutěž na proměnu historického náměstí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Železný Brod vyhlásil veřejnou architektonicko-urbanistickou soutěž na řešení prostoru Malého náměstí v sousedství Městské památkové rezervace. Tzv. Rynek je centrem historické části města, nyní je ale jen křižovatkou s parkovištěm, kterou chce radnice zkultivovat. Na úpravu náměstí chce radnice získat dotaci, nebo ji bude po etapách financovat z vlastní rozpočtu.

Zadávání architektonických soutěží není u měst velikosti Železného Brodu, kde žije 6500 obyvatel, obvyklé. Ani stotisícové krajské město Liberec je nedělá. „I když je to dražší a zdlouhavější než běžná soutěž, rozhodli jsme se pro tuto cestu, protože věříme, že získáme kvalitnější řešení,“ vysvětlil starosta André Jakubička. Soutěž je dvoukolová, uzávěrka prvního kola je 3. ledna, pak porota vybere tři až pět nejlepších návrhů, které nechá zpracovat podrobněji. Nejlepší návrh odmění radnice 110 tisíc korun, návrh na druhém místě získá 70 tisíc korun a třetí 50 tisíc korun. Ze soutěže vyplynou i náklady na přestavbu.

Malé náměstí je v centru města na pravém břehu Jizery při soutoku s potokem Žernovníkem. Místu dominuje kostel sv. Jakuba Většího s věží dřevěné zvonice. Náměstí navazuje na památkovou zónu Trávníky, jejíž roubené domy z 2. poloviny 18. století patří ke skvostům architektury horního Pojizeří. Podle městského architekta Zdeňka Jirana musí rynek zůstat průjezdný pro auta, zůstane autobusová zastávka a pár parkovacích míst. Památkáři tu chtějí místo asfaltu dlažbu, jež sem historicky patří.

Součástí projektu by měla být i lávka přes Jizeru, která Malé náměstí spojí s protějším břehem a propojí centrum města s autobusovým nádražím a sídlišti na opačném břehu. Přes vodu stojí i bývalý areál společnosti Exatherm, který loni město koupilo za 7,25 milionu korun. I pro tento areál by radnice chtěla nechat zpracovat studii, objekt proto přihlásila do soutěže o Cenu Petra Parléře. Ve výběrovém řízení se o cenu město utká se Sokolovem, s Valašským Meziříčím, Valašskými Klobouky, Vizovicemi a Vodňany. Pokud peníze nezíská, zadá asi soutěž samo, ale až v příštích letech, dodal Jakubička.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video