Zemřel Larry Hagman, představitel J. R. Ewinga ze seriálu Dallas

Larry Hagman

Larry Hagman Zdroj: profimedia.cz

Ve věku 81 let zemřel Larry Hagman, představitel bezohledného a neomaleného ropného magnáta J. R. Ewinga ze seriálu Dallas. Podle listu Dallas Morning News Hagman zemřel v pátek odpoledne v dallaské nemocnici. Podle rodiny po desetiletích náklonnosti k alkoholu trpěl od 90. let cirhózou a rakovinou jater.

Hagman se nejvíc proslavil hlavní rolí v seriálu Dallas, jehož díly televize CBS vysílala od dubna 1978 do května 1991. Po legendárním seriálu MASH byl druhým nejúspěšnějším televizním pořadem v dějinách. V USA každý z dílů Dallasu sledovalo průměrně 41 milionů diváků.

„Džejár“ Ewing, texaský ropný magnát ze seriálu Dallas, byl bezesporu Hagmanovou nejznámější rolí. Díky ní získal slávu i bohatství, zároveň se ale kvůli tomu asi navždy stal hercem jediné úlohy. Letos se ještě stačil objevit v právě vysílaném pokračování legendárního seriálu. „Tuhle roli mám ze všech nejraději, i když mě stále dostává do kuriózních situací. Někdy se mi třeba stane, že mě na ulici vezme nějaká starší paní kabelkou po hlavě a vysvětlí mi, že to mám za to, co jsem prováděl v Dallasu,“ popsal kdysi s úsměvem trampoty s rolí.

„Vím, co by měl mít J. R. na náhrobku,“ prohlásil Hagman v roce 1988. „Tady leží bezúhonný občan J. R. Ewing. Toto je jediný kšeft, který kdy nezvládl.“

„Larry se vrátil do svého milovaného Dallasu, svátek Dne díkůvzdání s ním oslavila rodina a jeho nejbližší přátelé,“ uvedla dnes v prohlášení Hagmanova rodina. Podle agentury AP byla u lůžka umírajícího i Hagmanova filmová manželka ze seriálu Dallas Linda Grayová. „Přinášel radost každému, koho znal. Byl tvořivý, velkorysý, veselý, milující a talentovaný. Byl osobitý a žil naplno, bude mi hodně chybět,“ uvedla Grayová.

Šest lahví šampusu za den

V době, kdy se Dallas natáčel, byl Larry Hagman těžký alkoholik. Denně prý vypil šest lahví šampusu a k tomu si vydatně přihýbal také něčeho tvrdšího. Skoncovat s alkoholem, jemuž propadl už jako teenager, ale Hagmana přiměla teprve vážná nemoc a bezprostřední hrozba smrti. Cirhózu jater diagnostikovali Hagmanovi lékaři v roce 1992. O tři roky později v jeho játrech objevili zhoubný nádor a orgán transplantovali.

Alkohol přitom nebyl jedinou drogou, které propadl. Díky Jacku Nicholsonovi vyzkoušel marihuanu (ačkoli ji proti Nicholsonovu doporučení doprovázel alkoholem), zkušenosti měl i s halucinogenními houbami a kaktusy nebo LSD. Pokud se ale odhlédne od problémů s alkoholem a dalšími mozek ovlivňujícími látkami, vedl Hagman na hollywoodské poměry spořádaný život.

Nezvladatelné dítě

Hagman se narodil v roce 1931, jeho matkou byla herečka a zpěvačka Mary Martinová, otcem advokát Ben Hagman. V mládí byl obtížně zvladatelným dítětem, přecházel z jedné soukromé školy na druhou. Dokázal se vyrovnat s brzkým rozvodem rodičů i složitým vztahem k nevlastnímu otci a od 50. let se začal prosazovat na divadle. Díky tomu se také vyhnul válce v Koreji - byl sice odveden k letectvu, v uniformě ale jako člen zvláštní jednotky bavil ostatní vojáky v Evropě. Po propuštění do civilu se vrátil na jeviště, hrál i na Broadwayi.

Od 60. let se stále častěji objevoval na obrazovce, první velký úspěch slavil díky sci-fi seriálu o astronautovi, kterému pomáhá půvabná džinka (I Dream of Jeannie; 1965). V té době byl Hagman už přes deset let ženatý - v Británii se v 50. letech setkal se svou manželkou, švédskou designérkou Maj Axelssonovou, s níž má syna Prestona a dceru Heidi.

Po transplantaci jater se Hagman zapojil do hnutí za dárcovství orgánů a docházel do nemocnic povzbuzovat pacienty očekávající náhradu. „Radil jsem jim a povzbuzoval je, když je čekala operace. Říkal jsem jim: nebojte se, bude to chvíli nepříjemné, ale pak bude všechno OK,“ řekl v roce 1996. Aktivní byl rovněž v kampani proti kouření.