Zlatou bulu sicilskou převezlo na výstavu obrněné vozidlo | E15.cz

Zlatou bulu sicilskou převezlo na výstavu obrněné vozidlo

Zlatá bula sicilská
Zlatá bula sicilská
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pancéřované vozidlo v doprovodu dvou policejních aut převezlo dnes z dejvického trezoru do Národního archivu na Chodovci Zlatou bulu sicilskou. Listina, která byla vydána před osmi stoletími, bude za mimořádných bezpečnostních opatření po čtyři dny vystavena pro veřejnost. Naposledy měli lidé možnost si historický dokument prohlédnout před jedenácti lety, když se nová budova archivu na Chodovci otevírala.

Listina, která je považována za jeden z nejvýznamnějších dokumentů české státnosti, je stabilně uložena v dejvickém depozitáři Národního archivu ve speciálním trezoru, který odolá i atomovému výbuchu.

„Je tam teplota do 20 stupňů a 55 procentní vlhkost. Listiny jsou uložené na speciálním zařízení - zavěšené na ramínkách pod ochranou folií. Jsou chráněny před ultrafialovým zářením, ale zároveň listina dýchá. Pečeti mají speciální pevné pouzdro, aby se nepronášely na zavěšené listině,“ řekla dnes ČTK ředitelka Národního archivu Eva Drašarová.

Ve výstavním sále na Chodovci budou zajištěné podobné klimatické, světelné a bezpečnostní podmínky jako v dejvickém trezoru. Spolu se Zlatou bulou sicilskou budou vystaveny ještě dvě související listiny a také listina vydaná Karlem IV. v roce 1348 zpečetěná zlatou pečetí, v níž panovník potvrdil a rozšířil některá ustanovení Zlaté buly sicilské.

Hodnota vzácných archiválií je podle ředitelky archivu nevyčíslitelná. „Jsou to tak obrovské částky, které jsou srovnatelné s korunovačními klenoty, celý listinný archiv, archiv České koruny, byl vždycky ukládán s pokladem přemyslovských, lucemburských, habsburských panovníků. Budu hrozně ráda, až budou listiny zase zpátky v bezpečí trezoru,“ uvedla Drašarová s tím, že s policií se převoz a ochrana listin domlouvala od jara. Policie kromě obrněného vozidla poskytla i jednotku rychlého nasazení.

Zlatá bula sicilská byla vydána 26. září 1212 v Basileji římským a sicilským králem a budoucím císařem Fridrichem II. ve prospěch českého panovníka Přemysla Otakara I. Bula, jejíž součástí jsou další dvě listiny, potvrzovala práva a výsady českých králů k římské říši. Garantovala mimo jiné vnitřní nezávislost českého státu, nedílnost království a především dědičný královský titul pro českého panovníka. Všechny vystavené listiny jsou národními kulturnímu památkami, stejně jako třeba korunovační klenoty nebo Pražský hrad, připomněl dnes novinářům správce Archivu České koruny Denko Čumlivski.

19 milníků českého hospodářství 1/2

Nechcete být chudý důchodce? Investujte do zlatých mincí

Pro veřejnost bude výstava vzácných archiválií otevřena od 27. září do 30. září, vždy od 10:00 do 18:00. Spolu s Historickým ústavem Akademie věd chystá archiv i odborné kolokvium a popularizační přednášky, na nichž vystoupí historikové zabývající se obdobím raného a vrcholného středověku. A protože někteří současní badatelé soudí, že význam listiny byl nadhodnocen, čeká vedení archivu zajímavé diskuze.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video