Zlín 2010: Sbohem, Gottwalde. A hurá do světa po dálnici | E15.cz

Zlín 2010: Sbohem, Gottwalde. A hurá do světa po dálnici

Rok 2010 se zapíše do zlínské historie mnoha zásadními událostmi. Patří k nim převratné změny na radnici či otevření Kongresového centra.

Dobrá zpráva o roku 2010: Na rozdíl od toho předchozího se nenesl ve znamení tragických událostí a momentů, které plní černou kroniku. Lidé si ho budou pamatovat třeba jako rok, v němž Zlín zvítězil v mezinárodní soutěži hodnotící zeleň a upravenost města. LEDEN Na začátku roku vystoupila míra nezaměstnanosti na Zlínsku na novodobé historické maximum a překročila deset procent. Na jedno volné pracovní místo připadalo čtyřicet uchazečů. ÚNOR Zlínský hudební pedagog, skladatel, aranžér a muzikant Alois Skoumal, držitel Ceny města Zlína, zemřel v neděli 28. února ve zlínské Baťově nemocnici. Bylo mu šestasedmdesát let. BŘEZEN Počtrnácté v historii Zlína zavlála nad radnici tibetská vlajka. Modročervený prapor se zlatým sluncem připomněl výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci v roce 1959. Krajští radní tak symbolicky podpořili boj za svobodu Tibetu. DUBEN Klement Gottwald přestal být čestným občanem Zlína. Rozhodli o tom na svém jednání městští zastupitelé. Čestné občanství získal bývalý komunistický prezident v roce 1946. KVĚTEN Zlínská zoologická zahrada Lešná oslavila v květnu neobvyklé jubileum. Zoo, která existuje od roku 1948, přivítala čtrnáctimiliontého návštěvníka. Prezident republiky Václav Klaus vyhověl návrhu akademického senátu Univerzity Tomáše Bati a odvolal z funkce rektora Ignáce Hozu. Rektor ztratil důvěru senátu kvůli způsobu vedení projektu na výstavbu vědeckotechnického parku v Uherském Hradišti. ČERVEN Vytrvalé deště rozvodnily řeky na Zlínsku. Na řece Moravě v Otrokovicích a ve Zlíně na Dřevnici vyhlásily místní povodňové komise stav ohrožení. V žádném z měst však voda nakonec nenapáchala větší škody. Ve zlínské zoologické zahradě uhynul lachtaní samec John. Bylo to zvíře, které ošetřovatelé i návštěvníci považovali za neodmyslitelnou součást zoo. Lidé mohli Johna obdivovat dvaadvacet let. Za tu dobu se stal otcem sedmi mláďat. ČERVENEC Novým ředitelem Krajské nemocnice Tomáše Bati se stal primář Bohuslav Škubal, který posledních třiadvacet let působil na anesteziologickoresuscitačním oddělení a významnou měrou se zasloužil o vybudování záchranné služby ve zlínském okrese.

SRPEN Chátrající budovu bývalého okresního soudu v centru Zlína získala za více než dvaadvacet milionů korun ve veřejné soutěži potravinářská firma Delimax z Hodonína. Zlínský magistrát, který nabídl o dvě stě tisíc korun méně, v soutěži neuspěl. Vysílač Tlustá hora začal nad Zlínem šířit digitální signál. Diváci však mohou i nadále zachytit také analogové vysílání. Souběh analogového a digitálního vysílání potrvá až do roku 2012. ZÁŘÍ Po několika letech skončila výstavba Kongresového centra Zlín. Stavba je dílem světoznámé architektky Evy Jiřičné. V budově je velký koncertní sál pro víc než osm set lidí, menší sál s kapacitou pětasedmdesáti osob a restaurace. Má sloužit jako kulturní a společenské centrum regionu a jako sídlo Filharmonie Bohuslava Martinů. Držitelkou ceny Pro Amicis Musae pro rok 2010 se stala archeoložka Helena Chybová. Ocenění Zlínského kraje získala za dlouholetou práci na záchranných výzkumech a literární činnost. ŘÍJEN Komunální volby ve Zlíně skončily vítězstvím strany TOP 09, která kandidovala spolu se sdružením Starostové a nezávislí ve Zlíně. Za nimi skončilo hnutí M. O. R. Vítězná strana získala třiadvacet procent hlasů a jedenáct mandátů v zastupitelstvu. Novým primátorem města se stal Miroslav Adámek. Strany bývalé koalice ODS a ČSSD propadly a skončily v opozici. Ve věku 103 let zemřela nejstarší obyvatelka Zlína Emílie Malotová. Spoluzakladatelka slavné zlínské kavárny a cukrárny U Malotů se až do pozdního věku zajímala o dění kolem sebe, sledovala politiku a hovořila plynně několika cizími jazyky. LISTOPAD Město Zlín získalo prvenství v mezinárodní soutěži Communities in Bloom, v níž mezinárodní porota hodnotí stav zeleně a upravenost města. Při své páté účasti bojoval Zlín o dobré místění se třemi kanadskými, britským a japonským městem. Porotci hodnotili údržbu, péči o městskou zeleň, ekologické aktivity, nakládání s odpady, spolupráci s obyvateli města a péči o městské lesy. PROSINEC Slavnostní otevření osmnáctikilometrového úseku dálnice D1 směrem na Hulín napojilo Zlín na evropskou dálniční síš. Úsek mezi Kroměříží a Otrokovicemi stál více než sedm miliard korun. Zdravou holčičku někdo odložil do babyboxu v areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Stala se tak historicky prvním dítětem, které se v tomto zařízení za tři roky provozu ocitlo.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!