Igor Záruba: Fanklub s. r. o.

Angela Merkelová

Angela Merkelová Zdroj: ctk

Pondělí večer mexického času, úterý ráno v Evropě. V Los Cabos večeří představitelé největších hospodářských velmocí planety G20. Na jídlo ještě Evropané, zápolící s časovým posunem, sílu mají. Na krizovou schůzku s americkým prezidentem Barackem Obamou už ne.

Hádky, rozepře, svár, píšou média. A líčí, kdo komu zatím odporoval či lichotil. Úterý večer, středa ráno. Poradu, k níž nebyla o den dříve vůle, mají státníci za sebou. Mraky se roztrhaly, tváře vyjasnily. A zrodila se staronová hvězda – německá kancléřka Angela Merkelová.

Naklonila si Obamu, pochválila Číňana Chu Ťin-tchaa, uťala brblání Francouze Hollanda. Očarovala Brita Camerona (obdivuji vás, vyznal se premiér) a našla společnou řeč se šéfkou MMF Lagardeovou. Jenže všeho do času. Na unijní půdě se vede tuhý boj.

O záchranné fondy, o eurobondy, o půjčky bankám. V něm je Merkelová, která chce fiskální unii a teprve posléze tyto a jim podobné „zlepšováky“, sám voják v poli. O poměru sil leccos prozradí páteční setkání kancléřky s Hollandem, Italem Mariem Montim a Španělem Marianem Rajoyem.

Jisté je jedno: úsměvy půjdou stranou.