Martin Kujal: Podnikové dluhopisy zlevnily více než akcie

Investování do akcií.

Investování do akcií. Zdroj: Pexels

Dnešní dobu lze investičně charakterizovat jako „čekání na to, až aktiva dostatečně zlevní“. Finanční trhy už akceptovaly myšlenku, že centrální banky, aby ztlumily inflaci, budou muset zpomalit ekonomický růst. Možná to bude jen zpomalení, spíše však na nějakou dobu reálné zastavení či recese.

Finanční aktiva jako akcie, reality či podnikové dluhopisy pochopitelně na očekávání recese reagují negativně a jejich ceny jsou pod tlakem. Investoři nyní přemýšlejí, jestli už jsou poklesy dostatečné a atraktivní. Pojďme si udělat jednoduchá srovnání.

Atraktivita amerických akcií oproti dluhopisům se často měří takzvaným Fed modelem, což je srovnání očekávané ziskovosti firem (v procentech vůči cenám jejich akcií) v indexu S&P 500 oproti výnosu amerických státních dluhopisů.

Odhadovaná ziskovost firem je nyní zhruba tři procenta nad dluhopisy a pohybujeme se tak blízko dlouhodobého průměru. Výnosy dluhopisů šly v posledních měsících nahoru, a proto ani přes nedávný pokles cen akcie nevypadají vysloveně levně. Ještě hůře vypadají akcie oproti podnikovým dluhopisům s investičním ratingem.

Výnosy podnikových bondů jdou v posledních týdnech také výrazně nahoru a očekávaná ziskovost akcií jednoznačně nestíhá. Každopádně nadvýnos akcií je hluboko pod průměrem. Touto optikou podnikové dluhopisy už zlevnily výrazně více než akcie, a jsou tak atraktivnější.

Nutno dodat, že se jedná pouze o jeden z možných pohledů na věc. Příznivci akcií jistě namítnou, že akcie by například měly lépe zvládnout období inflace než dluhopisy. Závěr této jednoduché analýzy pro akcie je však následující: „Příliš pozdě na prodej, ale pravděpodobně ještě moc brzy na nákup“. Osvědčenou radou pro investory je rozložit své investování v čase. Tak se nemůže stát, že by nám akcie nebo dluhopisy „ve slevě“ unikly.

Autor je portfolio manažer J&T Investiční společnosti