Německý ekonomický motor má poruchu, opravit ho má snížení korporátní daně

Frankfurt nad Mohanem, centrum německého finančnictví

Frankfurt nad Mohanem, centrum německého finančnictví Zdroj: ČTK / AP / Michael Probst

Zapomněli na hospodářský růst, jenže kde ho dnes vzít? Jak rozjet ekonomiku, která je pomalá a nehýbe se? Německo se nepřestává ptát, co se děje s dříve velmi spolehlivým ekonomickým motorem společnosti, který kromě nejlidnatější země Evropy poháněl i zbytek Evropské unie. Jak je možné, že už německá ekonomika neroste a jen tak růst nebude? A s ní možná i Česko, které je jako dodavatelská infrastruktura na výkonu Německa přímo závislé?

Ekonomické odhady sdružení OECD potvrdily další redukce odhadu „růstu“ hrubého domácího produktu Německa směrem k nule. Letošní pohyb kolem plusové nuly, příští rok i vzhledem k nižší hladině srovnání možná skok o procento. Je to protisměrný vývoj, na globální úrovni totiž OECD očekává letos výrazný růst světové ekonomiky o 3,1 procenta. I celá eurozóna se má letos ekonomicky posunout mnohem rychleji než Německo, podle OECD o 0,7 procenta.

Německo, poražený brexitu

Celkově, shoddují se ekonomové všech ideologických a národních barev, je Německo na začátku desetiletého nízkého růstu, a tedy i dekády ekonomické stagnace.

Jedním z důvodů, proč se země drží kolem nuly, je nízká atraktivita pro zahraniční investory. Podle studie společnosti EY se změna neudála včera; začala minimálně v roce 2017 (ale jak se ještě ukáže, zřejmě v ještě dávnější minulosti). Počet investičních projektů od té doby klesl o neuvěřitelných 35 procent. Zájem o investice ze zahraničí padal i v jiných zemích, například v Británii za stejné období o pětinu. Naopak Francie nabrala o pětinu zahraničních peněz víc.

Objem investic ale roste v posledních letech už i v Británii, odkud se investoři po brexitu stahovali. Dnes se pomalu vracejí, i když do jiných oborů než v minulosti. Peníze přitahuje zejména Londýn, kam míří tvůrci softwaru a informačních technologií. Hned za Londýnem je v zájmu investorů Paříž. Francie je velkým vítězem brexitu, tvrdí investiční studie EY, Německo naopak velký poražený.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!