Slovensko má novou vládu. Opozice je v rozkladu

Robert Fico

Robert Fico Zdroj: profimedia.cz

Nový slovenský premiér Robert Fico hladce prosadil v parlamentu své programové prohlášení. Sice čelil výtkám opozice za jeho vágnost, ale mnoho si z toho dělat nemusí. Alespoň podle slovenských komentátorů, kteří Ficově dominanci předpovídají dlouhé trvání. Hlavním důvodem je to, že opoziční pravicové strany mají řadu problémů samy se sebou.

SME: Samozřejmosti SDKÚ

Nepodporujeme bianco šek pro ministry, aby mohli dělat cokoli, a tím i jakoukoli samozřejmost vydávat za úspěch, řekla včera kandidátka na šéfku SDKÚ Lucie Žitňanská o programovém prohlášení Roberta Fica.

Žitňanská v parlamentu mluvila o chobotnici, již měl Smer dosadit do funkcí. Dva lidé jsou v ní prý kvůli roli, kterou sehráli v Gorile – kandidát na šéfa bezpečnostního úřadu Magala, který jako šéf tajné služby nespolupracoval na vyšetření případu, a nový policejní prezident Gašpar, který jako šéf boje proti korupci „s vyšetřováním nepohnul“.

Nabízí se otázka, zda v poslaneckém klubu SDKÚ nesedí mnohem významnější aktéři Gorily, než je Gašpar s Magalem. A pak by chtěl straně šéfovat Pavol Frešo, jehož poselstvím je, že se mu ten Dzurinda už delší dobu nezdál a že své schopnosti dokázal při bratislavských župních volbách.

Ale pamatuje si někdo, že by Frešo kritizoval předsedu, dokud nebyl na odchodu? A když slavil zvolení županem, stáli vedle něj dva lidé: Dzurinda a Žitňanská. Frešo měl prostě štěstí, že tehdy ještě značka SDKÚ vyhrávala volby. Pokud se jí to má ještě někdy podařit, měl by se budoucí předseda držet takové samozřejmosti, jako je vyhýbání se jasným protimluvům.

Hospodárske noviny: Pan premiér

Od úterka můžeme Roberta Fica oslovovat pane premiére. Parlament hladce schválil vládní program. A hlavně potvrdil úplnou dominanci Fica. A mizérii opozice. Fico je první slovenský premiér, který bude vládnout bez jakýchkoli soupeřů. Na tomto zoufalém nepoměru sil je nejhorší, že může trvat až do roku 2016. Náznak změny a pohybu je zatím viditelný jen v projektu nové pravicové strany exministra vnitra Daniela Lipšice.

O „nové platformě“ už stihl promluvit s Ivetou Radičovou, Danielem Krajcerem a Jurajem Miškovem. Lipšicovy záměry však narážejí.

Radičová se do aktivní politiky vracet nehodlá. Krajcer má zase vyšší ambice. Chce šéfovat SaS. Lipšic je opuštěný. Což dost snižuje jeho šance na průlom v ospalé pravicové politice. Pokud jde o parlamentní strany, tam Ficovi nic nehrozí. Matovič poletuje někde mezi kritikou Fica a podporou jeho programu. KDH bude po odchodu Lipšice bezprizorní. Bugár z Mostu se tváří jako Ficův kamarád. A dokonce i zhroucená SDKÚ se chystá z generální linie strany vypustit klauzuli o nepřijatelnosti Smeru.

Pochopitelně. Čtyřprocentním stranám silácké řeči nesluší. Pravice se tak dlouho snažila izolovat Fica, až jí to vyšlo. Fico je a dlouho bude ve vysoké politice zcela sám.