Akcie, měny a názory Ondřeje Tollingera: Model 3 bude už příští měsíc | E15.cz

Akcie, měny a názory Ondřeje Tollingera: Model 3 bude už příští měsíc

Ondřej Tollinger

Před uvedením automobilu Tesla Model 3 se akcie firmy Tesla pohybují u svého historického vrcholu a akcionáři netrpělivě čekají na finální odhalení, které je plánováno na příští měsíc.

Zároveň s odhalením tento automobil obdrží první zákazníci a společnost Tesla začne produkovat přibližně tisíc automobilů týdně. Do konce roku by se tato produkce měla vyšplhat až na pět tisíc vozů týdně. Ač tyto plány znějí zajímavě, v dodavatelském řetězci může nastat spousta komplikací, a to i přesto, že společnost má velkou část výroby integrovanou.

Takřka hotové prototypy, které jezdí především po kalifornských silnicích, nepůsobí zrovna dokonale na první dojem a doufejme, že finální karoserie bude mnohem precizněji zpracovaná.

Další neznámou je cena. Automobil má startovat s cenou 35 tisíc dolarů, ale o této ceně si především Evropané mohou nechat zdát. Po připočtení transportních nákladů, daní a cel se cena může dostat mnohem výše. Akcionáři tak musejí doufat, že z více než 400 tisíc rezervací jich bude rušeno minimální množství.

Tesla dokázala na jedno nabití ujet přes 900 kilometrů, mělo to ale háček

Růstu akcií Tesly mohlo pomoci také spuštění objednávek na solární tašky, kde společnost uvádí, že má vyprodanou přibližně roční produkci. I zde však zůstává otazník, jak a kdy přesně výroba těchto tašek začne. Elon Musk se dále netají obrovskými plány a ještě v průběhu roku by měl být představen elektrický truck a v následujících letech Model Y, pick-up a nová verze Tesla Roadster.

A i když věřím, že tato společnost pravděpodobně dokáže významně změnit směr nejen automobilového průmyslu, tak aktuální cena akcií může značně kolísat s tím, jak se bude dařit rozjíždět výrobu. A také s tím jak může docházet k případným komplikacím s již vyrobenými auty. Tuto situaci zajímavě znázorňují analytická doporučení, kde podle Bloombergu se jejich rozptyl pohybuje mezi 155 až 464 dolary za akcii.

Autor je analytikem Patria Finance

VIDEO: Projeli jsme Prahou v Tesle X. Podívejte se za volant milionového elektromobilu v akci

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!