Ethereum, záležitost posledních týdnů | E15.cz

Akcie, měny & názory Davida Velvéthyho: Ethereum, záležitost posledních týdnů

David Velvéthy

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Ethereum je svou tržní kapitalizací kolem 170 miliard dolarů ke konci února druhou největší a nejpopulárnější kryptoměnou hned po bitcoinu. Pro mnoho lidí je zatím ale stále jen velkou neznámou. Na kryptoměnovém trhu má podíl asi 12 procent, oproti tomu podíl bitcoinu se pohybuje kolem 60 procent a více.

Zatímco bitcoin funguje jako nástroj k uchování a transferu hodnoty, a někdy se tak označuje jako digitální zlato, ethereum je platforma pro chytré kontrakty a jejich využití v takzvaných DeFi – decentralizovaných financích – pro evidenci a ověřování transakcí či smluv. V nich jsou poskytovány například půjčky, některé typy investic, staking nebo takzvaný Yield Farming – služba, která využívá různých investic za účelem maximalizace profitu. Ethereum má vlastní blockchain, na kterém je postaveno zhruba 80 procent dalších menších kryptoměn, takzvaných altcoinů.

Kryptoměny se v současné době těší velkému zájmu velkých institucionálních investorů, kteří nejenže ve velkém nakupují bitcoin, ale svou pozornost obrátili právě k ethereu. A není to jen GrayScale se svými trust fondy na ethereum. Také další významné investiční společnosti a fondy do něj plánují nemalé investice. Například BlackRock, největší fond na světě, nedávno vypustil zprávu o plánech obchodovat futures etheru na americké burze CME Group, kam tato druhá největší kryptoměna vstoupila 8. února tohoto roku.

Ethereum na burze CME sice může zaznamenat velký příliv nových peněz, jde ale o derivát. Futures kontrakty jsou víceméně zajišťovacím burzovním nástrojem a většina těchto kontraktů je využívána bez fyzického dodání podkladového aktiva. Pokud tedy takto dojde k nákupu etherea, nepředpokládá se, že si jej nakupující nechá doručit na svou peněženku. Nicméně je to další obrovský milník pro institucionální adopci etherea a jeho směrování k regulovanému finančnímu aktivu.

Navíc to, že se instituce nezaměřují jen na bitcoin, je velmi dobrou zprávou. Trh kryptoměn tím dostává další důvěru, a tím pádem i objem peněz, který bude mít za následek další růst (nejen) etherea. Držte si klobouky, pojedeme do kopce!

Autor je obchodní ředitel společnosti Cryfin.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video