Jak rozmnožit své kryptoměnové jmění. Někdy digitální mince padají z nebe
Investice do kryptoměn připomínají globální mánii, obchodovat s digitálními měnami zkoušejí statisíce až miliony drobných střadatelů po celém světě. Není divu, vidina zisku je lákavá. Obchodování s virtuálními měnami se ale neobejde bez řady rizik. Existují ale i jiné způsoby, jak si přijít k hromádce digitálních mincí.
Právě skutečnost, že se do obchodování na (kryptoměnových) burzách pouštějí i lidé, kteří s investicemi dosud nemají zkušenosti, znervózňuje některé regulátory či analytiky.
Skeptici varují před nafouknutou bublinou s digitálními měnami, jež navíc údajně roste pouze díky spekulaci. Trading nicméně není jedinou možností, jak rozmnožit své kryptoměnové bohatství.
Jak vydělat na bitcoinu a dalších kryptoměnách
Na druhou stranu negativní stránky kryptoměn v podobě velkého kolísání kurzů paradoxně nabízejí lákavou příležitost k výdělku.
Stačí „jen“ levně nakupovat a draze prodávat. Jak banální. Klíčem je správně odhadnout, přesněji řečeno tipnout, zda a o kolik půjde aktuální trh nahoru či dolů. Například pro nejrozšířenější bitcoin jsou poměrně běžné výkyvy ceny o tisíce dolarů denně. Kdo si věří, může dokonce na mnoha burzách zkoušet využít i takzvaný pákový efekt a na své operace si půjčit. Takové obchodování pak ale ze všeho nejvíce připomíná hazardní hru. Nic, co by stálo za doporučení. Existují i mnohem konzervativnější a rovněž výdělečné metody.
Investiční strategie pro kryptoměny
Investoři obecně kombinují dvě základní strategie a analýzy: krátkodobé (technické) a dlouhodobé (fundamentální). V denním obchodování se mohou pokusit vydělat na kolísání kurzů s rizikem ztrát a zároveň mít větší množství bitcoinů uloženo mimo burzy na hardwarové peněžence s vidinou jejich potenciálního zhodnocení v průběhu několika let.
Aktuální kurz bitcoinu a dalších kryptoměn >>>
Druhá ze strategií de facto na internetu zlidověla pod zkratkou HODL (zkomolenina slova hold, tedy držet).
Vzhledem k dlouhodobému růstu kryptoměn by se ale paradoxně mnoha obchodníkům mnohem více vyplatilo nechat své digitální mince ležet zamčené ve virtuálním trezoru a nezkoušet štěstí na burze.
Kurzy kryptoměny bitcoin:
Fundamentální strategie a analýzy berou v potaz globální makroekonomickou situaci. Třeba naději na další snižování úrokových sazeb. A také například skutečnost, že bitcoin prodělává každé čtyři roky takzvané půlení (halving), které předznamenává – aspoň tomu tak dosud vždy bylo – nový čtyřletý cenový cyklus. Tím se lze orientačně řídit a časovat své nákupy bitcoinu a spol. na dobu, kdy probíhá takzvaná kryptozima. Tedy období táhlého cenového útlumu, kdy o virtuálních měnách skoro nikdo nemluví.
Na druhou stranu nutkání každou chvíli kontrolovat kurz bitcoinu či jiných kryptoměn a pokušení na cenových pohybech vydělat bývá pro mnoho jedinců příliš silné. Lehce je pak přepadají myšlenky na to, jak by mohli na pohybu ceny vydělat.
Kryptoměny a nejvýhodnější způsob investice
Slova o levném nakupování a drahém prodávání znějí náramně jednoduše, praxe je mnohem složitější. Proto mnoho kryptoinvestorů preferuje takzvanou metodu DCA (Dollar-Cost Averaging). To znamená, že si pravidelně (třeba každý měsíc) dokoupí kryptoměnu za předem danou korunovou (dolarovou, eurovou…) částku. Pokud je zrovna kurz virtuální měny dole, přikoupí si jich v daném momentě více.
Z dlouhodobého hlediska si takto investoři zprůměrují nákupní cenu bitcoinu a spol., aniž by se pokoušeli o jen těžko proveditelné časování trhu (odhadnutí, zda je trh zrovna na svém lokálním maximu či minimu). Pokud metoda DCA připomíná spoření, pak oprávněně. Pro řadu fanoušků bitcoinu představuje kryptoměna plnohodnotnou náhradu spořicího účtu.
Nejlepší kryptoměny
Virtuálních měn existuje přes 20 tisíc. Sázku na jistotu představují bitcoin a ether. Na jistotu v tom smyslu, že nevykazují tak vysokou míru volatility jako jiné digitální mince.
Kromě toho nejde o podvodné projekty. Roky jejich fungování je navíc prověřily i technicky. Pravděpodobnost výskytu netušené fatální chyby je proto nižší.
Cena kryptoměny ether:
Kryptoměn ale existuje více druhů. Nejrůznější DeFi (decentralizované finance) tokeny a protokoly lákají na vyplácení úroků z poskytování likvidity, stablecoiny jako tether jsou praktické na placení, nezaměnitelné tokeny (NFT) pro své fanoušky představují revoluci ve sběratelství, menší altcoiny lákají kryptospekulanty na masivní výkyvy kurzu, memecoiny typu PEPE nebo dogecoin provází specifický humor…
Každý si musí sám zvolit, co od svého ponoření do světa digitálních měn očekává a která kryptoměna je pro něj nejlepší. Pamatovat je třeba neustále na to, že vytvořit svou vlastní kryptoměnu si teoreticky může úplně každý. O to více je nutné hledat, proč je zrovna ten který projekt unikání.
Kryptoměny a investiční rizika
Nebezpečí jsou jasná. Spočívají v celkové nevyzpytatelnosti chování kurzu kryptoměn. Investice tak mnohdy připomíná ruletu a hru na náhodu, jak trefně symbolizuje mem níže parodující kryptospekulanty.
Investice do kryptoměn - foto ilustrační|
Investoři, kteří si na takto rizikové obchody ještě půjčují kvůli pákovému efektu, tak riskují brzké finanční vykrvácení. Problematické je také fungování některých bitcoinových burz, jež mnohdy ne zcela spolehlivě zvládají příliv investorů a jejich servery padají. To samo o sobě neznamená, že by byly vklady jejich uživatelů nutně v ohrožení.
Hrozba ztráty peněz hypoteticky tkví ještě někde jinde. Je třeba se vyvarovat podvodných investičních schémat. Pod záminkou investice do nějaké nové a zcela neznámé kryptoměny může fungovat i řada pyramidových her, které slibují vkladatelům zaručené výnosy.
Pokud by se jich vůbec dočkali, pocházely by třeba jen z provizí za přivedení nových duší. V případě kryptoměn je třeba mít neustále na paměti, že na takto volatilním trhu není jisté nic.
Jak získat kryptoměny a nic neutratitMálokdo si už aktuálně může pořídit jeden celý bitcoin. To prakticky nepředstavuje žádné omezení, neboť je kryptoměna dělitelná na titěrné částky. Současná cenovka digitální měny je každopádně o řád jinde než ještě v roce 2017. Pro úspěšný vstup do světa bitcoinu a krypta je tak třeba výrazně větší kapitál než tehdy. Hodí se proto vědět, že bitcoin a další virtuální měny si lze pořídit i jinak než utracením stovek tisíc korun. Následuje výčet způsobů, jak přijít ke kryptoměně:
Vyplácet část mzdy v bitcoinu a spol. nabízí jen minimum firem, pro živnostníky ale teoreticky nemusí být problém například si nechat vypsat fakturu na platbu v kryptoměně.
Těžba kryptoměny vyžaduje specializované know-how i investice, je to ale jeden ze způsobů, jak k ní přijít.
Někomu virtuální měny spadnou do klína z nebes. Některé projekty, které uvádějí na trh svůj nový token, jej věnují těm uživatelům, kteří se zapojili do testovací fáze projektu. Typicky to znamená, že zájemci museli v určitém časovém období provést tolik a tolik interakcí s konkrétním blockchainovým protokolem. Vyžaduje to znalost fungování peněženek typu MetaMask a trpělivost. Ne všechny airdropy mají jasný harmonogram. Vytipovává je však například twitterový účet Cryptodrops Research. Kdo má ale dostatek volného času a netriviální digitální znalosti, ten si může díky airdropům jednorázově přijít i na částky odpovídající třeba i desítkám tisíc korun. |
Ještě lákavěji než bitcoin může z hlediska výnosů vypadat některá z jeho alternativ typu ethereum, chainlink či polkadot.
Řada co do tržní kapitalizace menších kryptoměn navíc prodělává mnohdy podezřelé výkyvy ceny podle pravidelného vzoru, takzvaného Pump&Dump schématu.
Není výjimkou, když se řada investorů domluví přes sociální sítě na termínu, kdy začnou společně pumpovat peníze do předem vytipované minoritní kryptoměny.
V takových případech totiž stačí k prudkému vychýlení kurzu nahoru relativně málo a zainteresovaní doufají, že náhlý vzestup ceny digitální valuty k nákupu organicky strhne i řadu dalších obchodníků.
I v tomto případě, respektive zejména v něm ale platí, že prudké a ještě nevyzpytatelnější pohyby ceny kromě možnosti výdělku znamenají i nezanedbatelné riziko ztráty. Zatímco pohyb bitcoinu či etheru lze alespoň částečně predikovat na základě aktuálních zpráv, v případě zcela neznámých „coinů“ je rozhodování o to těžší.