Evropa si chystá katastrofu, míní komentátor Financial Times | E15.cz

Evropa si chystá katastrofu, míní komentátor Financial Times

eurozóna
eurozóna
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je třeba se připravit na nejhorší: je zde vysoká pravděpodobnost, že eurozóna ve své současné podobě nevydrží. Ve svém komentáři to píše redaktor listu Financial Times (FT) Wolfgang Münchau. "Není to proto, že bych předpovídal neschopnost evropských lídrů na něčem se dohodnout. Já naopak věřím, že se dohodnou. Mé obavy neplynou z toho, že se nic nedohodne, ale právě z toho, co ta dohoda přinese," upozornil autor.

Münchau se zaměřil na jednání, která lídři eurozóny a celé Evropské unie o víkendu vedli v Bruselu. Respektive na tu část, která se týkala Evropského fondu finanční stability (EFSF). Politici zvažují, že by tento záchranný fond eurozóny disponoval takzvaným pákovým efektem a že by jej případně doplnily nové nástroje Mezinárodního měnového fondu. „EFSF s pákovým efektem je pro politiky atraktivní z toho samého důvodu, jako se kdysi zdály dlužníkům atraktivní rizikové hypotéky. Taková páka může mít různé ekonomické funkce, v těchto případech ale jen kryje fakt, že chybí peníze,“ píše Münchau a naráží na myšlenku, že fond EFSF by se měl přeměnit na podnik, který poskytuje úvěrové zajištění pro státní dluhopisy. Odborně takzvaný 'monoline' pojistitel.

„Je dobré si vzpomenout, že úlohou takových 'monoline' pojistitelů během bubliny, tedy období nadhodnocení aktiv, bylo pojistit toxické úvěrové produkty. Nakonec ale zafungovaly jako zesilovače krize,“ upozorňuje autor na nedávné období na začátku globální finanční krize. Technicky by EFSF v roli takového 'monoline' pojistitele poskytoval zajištění proti ztrátě plynoucí z nesplacení státních dluhopisů, a to do určité, předem stanovené procentní výše. To sice může vypadat jako dobrá myšlenka, ale jen do té doby, než si příjemci pojištění uvědomí, že se z jejích státních dluhopisů mezitím staly dost těžko ocenitelné strukturované produkty.

Jedním z faktorů, kvůli kterým bude obtížné státní dluhopisy ocenit, je jen těžko změřitelná pravděpodobnost, že Francie by u některé z ratingových agentur mohla ztratit nejvyšší úvěrový rating. „V takovém případě by o svůj nejvyšší rating automaticky přišel i fond EFSF. Rating EFSF se totiž odvíjí od ratingu ručitelů,“ poznamenává autor.

Pokud by skutečně došlo na scénář, který Münchau nastínil ve svém komentáři, klesla by hodnota EFSF a s ní by naopak vzrostly úroky, které musí záchranný fond platit. „Hodnota pojištění by se tím výrazně snížila a celá konstrukce by se tak mohla úplně zhroutit,“ napsal Münchau. Riziko, že Francie o svůj ceněný „tříáčkový“ rating přijde, je přitom docela vysoké. Teprve před týdnem na takovou možnost upozornila agentura Moody's.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video