Glosa: Řekl, co měl | E15.cz

Glosa: Řekl, co měl

Gaza (foto z 22. července 2014)
Gaza (foto z 22. července 2014)
• 
ZDROJ: CTK

Martin Čaban

Share on Facebook Messenger
Debata o izraelsko-palestinském konfliktu trpí ze všeho nejvíc tím, že je v ní mnohem více soudců než znalců. Slova českého ministra zahraničí Zaorálka o tom, že je v šoku nad stavem Pásma Gazy a že Izrael stavbou osad komplikuje mírový proces, mohou působit, jako by ministr objevoval Ameriku. Ale smysl mají a dávají.

Zazněla mezi mnoha vstřícnými slovy na adresu Izraele, který kvůli nim nebude o nic méně tradičním spojencem Česka. Po zcela nekriticky proizraelském postoji mnoha českých vlád či prezidenta Zemana to není žádná změna kurzu, ale vítaný hlas rozumu.

Diplomacie samozřejmě nakládá s pravdou a fakty specifickým způsobem, ale ani v nejtvrdších střetech by se neměly zcela zavírat oči před očividným, jakkoli jsou spojenecké vazby jasně dány. Debata, v níž jako by se některé věci nesměly říkat, nemá smysl. A z tohoto pohledu Zaorálek promluvil tak, jak měl.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.