Komentář Evžena Tošenovského: Marshallův plán pro uhelné kraje | E15.cz

Komentář Evžena Tošenovského: Marshallův plán pro uhelné kraje

Evžen Tošenovský

Evžen Tošenovský

Bez velké mediální show začal v Česku dramatický proces změn v energetice. To, co někdy před rokem představila Evropská komise jako svoji strategii změn v celoevropské energetice, má dnes podobu obsáhlého programu s názvem „Zimní energetický balíček“.

Skládá se z osmi nových regulačních dokumentů EU. Ve většině nových předpisů se navrhují přísná omezení CO2 se současným omezením používání fosilních paliv.  Hovoří se o tzv. dekarbonizaci a o ukončení využívání uhlí. Problémem je od samého začátku hlavně časová představa – v roce 2050 by Evropa měla žít a fungovat zcela bez vypouštění CO2. Dokonce zaznívaly snahy o urychlení tohoto procesu. A i když se podařilo o některých zvláště sporných bodech nastartovat aspoň zdání diskuze, v progresivisticky naladěném Evropském parlamentu neměly návrhy na změny směrem k rozumu šanci na úspěch. Ke škodě Evropy.

V současnosti je již skoro celá nová energetická legislativa schválena, a tak dramatický proces změn v energetice prakticky začíná, přestože to česká ekonomická, politická, mediální ani široká veřejnost zatím příliš nezaregistrovala.

Komentář Lukáše Kovandy: Trumpův marketing a Čína v koutě

Zimní balíček je ale jen jedna strana mince. Ta druhá jsou očekávané drastické dopady na země a regiony, kde uhlí dosud sehrává významnou roli ve vytápění, výrobě elektřiny nebo v hutnickém průmyslu. Protože jsem, odkud jsem, a téma postupného útlumu hornictví provází celou mou politickou kariéru, začal jsem okamžitě spolupracovat s Poláky, jichž se věc dotýká ještě mnohem více než nás. Společně se nám podařilo dovést komisi k tomu, aby připustila, že pokud postup navržený v „Zimním balíčku“ dojde naplnění, bude nutno uhelným regionům s transformací na bezuhlíkovou ekonomiku aktivně pomoci.

Vedli jsme o tom mnohá jednání v Bruselu, v Česku, v Polsku i na Slovensku a nakonec se díky pochopení místopředsedy komise Maroše Šefčoviče začal připravovat program „Coal Regions in Transition“. Dnes již je založen a postupně jsou do něj zařazovány první regiony, i ty tři naše, jichž se uhelný útlum dotkne – Moravskoslezský, Ústecký i Karlovarský kraj. U nás na Ostravsku a Karvinsku se podařilo díky pochopení místních politiků i úředníků připravit obsáhlý program Restart, který se již stihl stát vzorem i pro jiné regiony. Využívají se pro něj prostředky, které nebyly spotřebovány v jiných evropských programech.

Komentář Jany Havligerové: Překvapení přijde po volbách

Ale naší hlavní snahou musí být získání finančních prostředků pro další roky, kdy by měly být k dispozici násobně větší prostředky. Nejen přímo, ale i v jiných oborech – jako stínový zpravodaj jsem v europarlamentu podal a prosadil návrh uvést přímý odkaz na program „Coal Regions in Transition“ v rozpočtu na vědu a výzkum, kde bude pro období 2021-2027 celkem 120 miliard eur.

Ale současně musíme být schopni doma připravit takové akce, které prostředky pouze nespotřebují, ale pomůžou postiženým krajům odrazit se k dlouhodobě lepší budoucnosti. Když o programu mluvím jako o Marshallově plánu pro uhelné regiony, někteří se ušklíbají, ale vědí, že mám pravdu. Na stole jsou peníze schopné založit v zasažených krajích zcela jiný způsob života, nové ekonomické aktivity, inovovaný průmysl. Záleží jen na nás, jak velkou odvahu a fantazii projevíme a jak schopní budeme v jejich prosazování u unijních institucí.

Autor je europoslancem ODS

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!