Komentář Michaela Romancova: Proč se Rusko těší na Trumpa | E15.cz

Komentář Michaela Romancova: Proč se Rusko těší na Trumpa

Michael Romancov

Donald Trump by se měl v lednu ujmout úřadu prezidenta USA. Předpokládejme, že se tak stane a že známé konflikty, respektive chování a cíle jejich aktérů, se budou i nadále vyvíjet stejně jako dosud. Co se stane pak?

V průběhu kampaně Trump kdekoho urazil a mohutně žvanil o libovolném tématu, které se jevilo být dost iritující na to, aby na sebe strhl pozornost. Až se ujme úřadu, stane se nejmocnějším mužem světa a o pozornost nebude mít nouzi. Vzhledem k tomu, že po zvolení dost změnil rétoriku, můžeme snad předpokládat, že způsob výkonu prezidentského úřadu by nemusel být takovým rodeem, jak to během kampaně vypadalo.

Putin si volal s Trumpem, prý americké vládě nabídl „partnerský dialog“

Pokud Trump nebude chtít rezignovat na slogan „Make America Great Again“, pak se nemůže zcela otočit zády k zahraničně-politické dimenzi vládnutí a stáhnout se do izolace. Amerika bude velkou jen potud, pokud udrží své postavení ve světě. To se jí daří díky kombinaci fyzické moci a schopnosti vytvářet pravidla hry, která jsou výhodná jak pro ni, tak pro další aktéry. EU, Jižní Korea, Japonsko, Austrálie, ale i Čína nebo Indie dokázaly najít své místo a prosperovat v systému, který USA navrhly, vytvořily a udržují. Američanům se nelíbí, že jejich hospodářská převaha slábne. Nejen Trump by to chtěl změnit. Je však sporné, zda toho lze docílit kombinací kupeckých počtů – musíte začít platit víc za svou bezpečnost – a dohod s regionálními mocnostmi, z nichž se nejvíce mluví o Rusku.

Moskva: Trump by mohl stáhnout jednotky NATO z našich hranic

V průběhu kampaně z Moskvy znělo, že Trumpovo vítězství bude znamenat konec nesnesitelného období, ve kterém Amerika diktovala světu, a nástup nového, rovnoprávného a vzájemně výhodného partnerství mocností. Součástí dohody by měl být respekt pro zájmy regionálních mocností. To by v důsledku znamenalo konec platnosti globálních pravidel a ekonomické globalizace, které by byly nahrazeny regionálními ekonomicko-politickými pravidly a mocenskými bloky.

Nelze pochybovat, že by to Moskvě vyhovovalo. Ale silně by to poškodilo nejen EU (která by vůbec nemusela přežít), ale i Čínu a v první řadě Ameriku. Pokud to Trump nevěděl, tak za dveřmi Bílého domu pochopí, že dnešní svět je světem americkým a že jeho sen o velikosti je nerozlučně spojen s udržením hlavních kontur globálního ekonomického řádu. Není sporu, že členové NATO musejí radikálně změnit svůj přístup k bezpečnosti. A je strašnou chybou, že se tak už dávno nestalo. Ale Amerika nakonec nejvíc získá, případně nejméně ztratí, pokud se nadále bude chovat jako mocnost, která je schopna a ochotna v první řadě naslouchat a teprve potom si vynucovat poslušnost.

Pokud by Trump svou rétoriku z kampaně dokázal přenést do praxe, pak dnešní řád navede na trajektorii, která vyústí v něco podobného, čím je již více než 70 let Rada bezpečnosti OSN. Tedy do stavu, kdy si silní sice projevují respekt, ale na ničem se nedohodnou. S největšími ztrátami pro USA, EU a Čínu a ziskem pro Rusko.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!