Názory odjinud: Opisování dostihlo dalšího politika | E15.cz

Názory odjinud: Opisování dostihlo dalšího politika

Pál Schmitt
Pál Schmitt
• 
ZDROJ: reuters

Martin Čaban, Petr Třešňák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarsko žije skandálem svého teď již bývalého prezidenta Pála Schmitta. Ten rezignoval kvůli tomu, že z velké části opsal svou disertační práci. Ač se mu nejprve z funkce nechtělo, veřejný tlak jej nakonec přinutil prezidentské křeslo opustit. Evropští komentátoři to interpretují jako prohru jinak neotřesitelného maďarského vládce Viktora Orbána, který nyní stojí před úkolem najít hlavu státu novou, ale stejně poslušnou, jako byl Schmitt.

Südwest Presse

Vzdálen realitě

Na plagiátorské aféře maďarského prezidenta je nejvíce zarážející rozsah ztráty kontaktu s realitou, kterou utrpěl Pál Schmitt. Po zjištění jeho podvodných praktik a odebrání titulu se domníval, že může nadále vystupovat jako představitel státu dovnitř i navenek. Hlavu státu buď v úřadu postihla politická slepota, nebo se až příliš spolehl na vlastní význam pro vládu Viktora Orbána. Pál Schmitt se snažil veřejnost přesvědčit, že ve své doktorské práci jen špatně citoval, ve skutečnosti však bezostyšně vykradl bulharského sportovního experta Nikolaje Georgieva.

Ten je po smrti a nemůže se hulvátství svých bývalých kolegů bránit. Ještě o víkendu byl Schmitt skálopevně přesvědčen, že zlodějina a výkon nejvyšší státní funkce se nikterak nevylučují. V tomto názoru jej utvrzoval jeho „pěstoun“ Orbán. Personálie nám tak poskytly nevábný pohled na morální konstituci nejsilnější politické frakce Maďarska. Následný odchod prezidenta je studenou sprchou pro mocipána Orbána. V jindy jednotných šicích Fideszu vzbudil svou obhajobou podvodníka nelibost. A premiér Orbán ztratil na důvěryhodnosti i u svého voličstva, nehledě na to, že musí rychle hledat nového prezidenta. A není vůbec jisté, zda se mu podaří najít znovu tak poslušného kandidáta, jakým byl právě Pál Schmitt.

Financial Times

Systém zafungoval

Jeden z tisíců vtipů aktuálně kolujících Budapeští. Otázka: jaký je vzoreček pro zisk doktorátu v Maďarsku?
Odpověď: PhD = Ctrl+A + Ctrl+C + Ctrl+V. Vtip odkazuje na skandál prezidenta Pála Schmitta, který v pondělí rezignoval pod tlakem protestů, jež vzedmul fakt, že prezident opsal téměř 200 z 215 stran své doktorské práce o olympijských hrách.

Skandál nebývalým způsobem sjednotil parlamentní opozici tvořenou zelenými, socialisty a extremistickým Jobbikem. Ti spolu s některými poslanci Fideszu unisono volali po odstoupení prezidenta. Pravda, maďarský prezident nemá příliš mnoho pravomocí. Může sice posílat zákonodárcům zpět zákony, pokud je shledává v konfliktu s legislativními standardy.
Ale to Schmitt, dosazený Orbánem v roce 2010 po spektakulárním volebním vítězství Fideszu, stejně nikdy nedělal. Schmittova ochota bez řečí podepisovat často velmi kontroverzní zákony navrhované Orbánovou vládou, včetně těch omezujících práva médií, centrální banky a soudů, rozčilovala mnoho vládních kritiků. Podle nich Schmitt spolehlivě snížil hodnotu prezidentského úřadu až úplně na nulu. Není pochyb, že Orbán si vybere nového submisivního akolytu. Ale přesto i v orbánovském Maďarsku zafungoval zdravý systém veřejného tlaku. Bylo to těsně, ale zafungoval.

SME

Nedotknutelný skončil

Scénář je podobný. Nejdřív se tváří, že nic neopsali. Potom připustí, že opisovali, ale nevědomky. Hned ze všeho obviní novináře. Na chvíli splasknou, když jim univerzity seberou titul. Ale stejně pořád všechny přesvědčují, že to nesouvisí s velkými věcmi, které se snaží prosadit ve svých funkcích. Arogance, s níž politici obhajují neobhajitelné, už jednoho ani nerozčílí. A najednou demokracie zafunguje a politici zaplatí za to, že nemají páteř. Německý exministr Karl-Theodor zu Guttenberg ani v den své rezignace nerozuměl tomu, proč musí odstoupit kvůli opsané disertační práci, když dělá největší reformu Bundeswehru v historii. Demise prezidenta Pála Schmitta vyrazila dech o to víc, že se něco takového stalo v zemi, kde o všem rozhoduje předseda vlády a strany. Odstoupil prezident, o němž premiér minulý týden prohlásil, že je nedotknutelný.

V Orbánově Maďarsku odstoupil Orbánův člověk, protože se sám Orbán lekl, že mu prezidentův skandál uškodí. To, že v Maďarsku zafungovalo veřejné mínění, dává hlasu ulice nečekanou váhu. Dobrý pocit málokdy trvá dlouho.
Arogantní politici se po čase objeví v jiné funkci. Guttenberg už pracuje v Evropské komisi jako poradce pro svobodu internetu, protože o svobodě přebírání informací ví své. A Pál Schmitt se možná zjeví v jiném úřadě. Už přežil jeden režim, přežije i ztrátu titulu a funkce. On na tom, že nemá páteř, postavil celou svou kariéru.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.