The Guardian: Syrské kladivo | E15.cz

The Guardian: Syrské kladivo

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: kolaz E15

The Guardian

Share on Facebook Messenger
Omar Habal, aktivista ze syrského města Hamá, jež čelí palbě těžké artilerie, názorně popsal atmosféru odporu ve městě: „Lidé odolávají. Brání město vlastními těly. Nedovolíme, aby se opakoval masakr z roku 1982. Za žádnou cenu nedovolíme, aby armáda zabrala město.“

V roce 1982 nechal otec současného prezidenta Hafíz Asad město vybombardovat, aby potlačil povstání Muslimského bratrstva. Zahynulo deset tisíc lidí. Pokus Hafízova syna Bašára udeřit svou železnou pěstí právě na Hamá tak můžeme označit za jeho dosud největší chybu.

Udělal i jiné. Po čtyři měsíce Asad lavíroval mezi reformními přísliby a režírováním odstřelovačů. Ale město Hamá je samo historickou ukázkou, jak odpor sílí s každým tvrdým úderem režimu. Město, pamětlivo událostí za Hafízovy vlády, dlouho váhalo, než se připojilo k protestům. První demonstrace a první mrtví přišli až na konci dubna, ale zněly zde hlasy volající po vyjednávání. Teď už ale není cesty zpět.

Autor: The Guardian

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.