Z Rejžkova deníčku: O řádech a neřádech | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Z Rejžkova deníčku: O řádech a neřádech

Jan Rejžek

Jan Rejžek

Už v pondělí jako ostatně každý rok prezident Miloš Zeman zneuctí státní svátek 28. října tím, že rozdá všelijaká vyznamenání převážně sluhům komunistického režimu, estébákům a podržtaškům, kteří mu pomáhali v předvolební kampani. Naštěstí ovšem máme po ruce úplně jiný seznam lidí, kteří si zaslouží naš úctu více než Ivan Vyskočil, Filip Renč, Luděk Sobota nebo František Ringo Čech.

Veřejnost málo ví o tom, že existuje bohulibý zákon 262/2011 Sb. o protikomunistickém odboji. Na jeho základě se občanu, který nikdy nebyl straníkem v KSČ, členem Lidových milicí ani agentem StB, vydává osvědčení účastníka odporu proti komunismu, což vedle jednorázové příjemné částky vede k jistému zvýšení důchodů či sociálních dávek.

Musejí mu ovšem alespoň dva hodnověrní svědci doložit, že proti režimu opravdu bojoval, přičemž jsou důležitá i svědectví archivářů z ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek. Laici mají dojem, že se to týká jen politických vězňů z padesátýchlet, ale omyl. I za normalizace desítky statečných lidí množily samizdaty, petice, pašovaly zakázanou literaturu, pořádaly podzemní koncerty a různé podvratné akce. A zdaleka nešlo jen o chartisty.

Dosud záslužné ocenění obdrželo přes 400 lidí a je to velmi úctyhodná sestava skvělých odvážných osobností. Tak ve státní svátek během hradní trachtace vzpomeňme na ně. Namátkou: Dáša Andrtová-Voňková, Milan Balabán, Otta Bednářová, Václav a Kamila Bendovi, Zbyněk Benýšek, Ivan Binar, Vráťa Brabenec, Jiří Dědeček, Stanislav Devátý, Ondřej Fibich, Jiří a Zdeňka Gruntorádovi, Čestmír Huňát, Pepa Janíček, Svatopluk Karásek, Vavřinec Korčiš, Věra Roubalová, Vladimír Kouřil, Vít Kremlička, Ivan Lamper, Monika Le Fay, Jan Litomiský, Zdena Mašínová, Michal Matzenauer, Vladimír Merta, otec a syn Paloušovi, Stanislav Penc, Miroslav Petříček, Standa Pitaš, Andrej Stankovič, Vlasta Třešňák či Jan Vodňanský. Na ty by si totiž Zeman nevzpomněl ani omylem.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!