Zápisník Daniela Nováka: Cvrččí chleba místo housliček | E15.cz

Zápisník Daniela Nováka: Cvrččí chleba místo housliček

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Díky takzvanému černému pátku se majetek zakladatele Amazonu Jeffa Bezose poprvé dostal přes sto miliard dolarů. Může za to růst cen akcií největšího světového e-shopu během předvánočních nákupních akcí. Do toho ale zaměstnanci v německých a italských skladech Amazonu stávkují za vyšší mzdy. Pokud by se takové hnutí skutečně rozšířilo, bylo by černých dní pro Bezose určitě víc než jen pátek.

Ve Finsku jako v první zemi na světě bude možné zakoupit chléb upečený z cvrčků. Bochník jich bude obsahovat asi sedmdesát, a to v podobě cvrččí mouky. Z celkové hmotnosti pecnu bude tato ingredience zatím dělat asi jen tři procenta. Avšak fandové alternativní stravy se určitě u země držet nebudou. Zvláště celozrnná, pardon vlastně celocvrččí varianta pečiva by mohla být zajímavá.

Výrobce tramvají, lokomotiv a vlaků Škoda Transportation nakonec koupil nejbohatší Čech Petr Kellner. Danielovi Křetínskému by sice akvizice vzhledem k jeho průmyslovému portfoliu dávala větší smysl, ale holt asi „Kelly“ zatlačil na pilu víc.

Snad se mu bude dařit vyjednávání s veřejnou správou o koupích dopravních prostředků bude více než prosazování developerských projektů. Protože v Praze ani takováto těžká váha nedokázala úředníky o svých realitních záměrech přesvědčit. Pražský developerský byznys nakonec Kellner raději rozprodal.

České domácnosti si v roce 2018 připlatí za elektřinu a pravděpodobně i za plyn. Stranou důvody pro zdražování. Ty jsou například u plynu takové, že byly mírné zimy a celkově klesá spotřeba, takže se distribuci zvyšují náklady. Něco na tom samozřejmě je.

Spíše je ale vývoj zajímavý ve srovnání s růstem mezd. Protože právě podobné náklady - samozřejmě v čele s máslem - nakonec dokážou zaměstnancům vytáhnout z kapes, oč si přilepšili. On si totiž byznys vždycky najde cesty, jak si vzít zpět, co mu bylo odňato.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video