Babiš může mít i šest pokusů sestavit vládu, trestně stíhaný premiér ústavě nevadí, říká Rychetský | E15.cz

Babiš může mít i šest pokusů sestavit vládu, trestně stíhaný premiér ústavě nevadí, říká Rychetský

Pavel Štrunc - Info.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Hrozí Česku roky vládnutí bez důvěry Parlamentu? Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský tvrdí, že Andrej Babiš může mít i šest pokusů k sestavení kabinetu. Ústavní karty jsou podle Rychetského rozdány jasně – po třetí neúspěšné snaze sice prezident může rozpustit dolní komoru a poslat zemi k předčasným volbám. Nejdůležitější právní dokument země ale zároveň hlavě státu takovou povinnost neukládá, a pokud se sněmovna nerozpustí sama, sestavování se může opakovat. 

Překážkou Babišovi dle Ústavy není ani jeho případné obvinění v kauze Čapí hnízdo. Rychetský v rozhovoru s Pavlem Štruncem zároveň vyjadřuje obavy nad angažmá SPD ve sněmovně, hnutí Tomia Okamury označuje za extrémní a radikální. Ve hře jsou prý na základě historických zkušeností dvě možnosti: subjekt buď svou politiku zmírní, nebo z české politické mapy zmizí.

Proč Rychetský nerozumí posledním politickým krokům Miloše Zemana? Je česká demokracie v ohrožení? Jak hodnotí zmatky kolem sčítání preferenčních hlasů ve sněmovních volbách? A kvůli čemu kritizuje českou policii? Podívejte se na rozhovor.


Další rozhovory Pavla Štrunce naleznete zde >>>


 

Autor: Pavel Štrunc - Info.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video