Developer YIT: Škrty nákladů nestačí, je nutné hledat inovace | E15.cz

Developer YIT: Škrty nákladů nestačí, je nutné hledat inovace

viceprezident finské skupiny YIT Juha Kostiainen
viceprezident finské skupiny YIT Juha Kostiainen
• 
ZDROJ: Archiv E15

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finský ekonomický zázrak symbolizovaný Nokií je už minulostí. O to zajímavější můžou být zkušenosti, jak se například tamní stavbaři a developeři vyrovnávají s krizí. Na Fóru českého stavebnictví o tom mluvil Juha Kostiainen, viceprezident finské skupiny YIT, která staví byty i v Česku.

E15: Máte pro stavbaře recept na přežití v krizi?

Snižování nákladů není žádná strategie. Je nutné hledat inovace, lepší služby pro zákazníky a zvyšovat efektivitu. Ze strany veřejného sektoru je ale zvláště v České republice také snaha zjednodušit proces povolování staveb. Měla by to být plynulejší záležitost, než je v současné době.

E15: Na kterých trzích očekáváte nejsilnější růst?

Všechny zahraniční trhy, na nichž působíme – to znamená Rusko, Česká republika, Slovensko i pobaltské země –, považujeme za perspektivní, jinak bychom na nich nebyli. Minulý rok byl špatný, ale letos ve všech těchto zemích by se ekonomika už měla trochu vzchopit. Obtížná situace zůstává naopak ve Finsku. O tom ostatně vypovídá také skutečnost, že v zahraničí máme vyšší ziskovost než na domácím trhu.

E15: V Česku máte nemalé ambice, ale tři největší stavitelé bytů jsou domácí firmy. Proč se neprosadili zahraniční developeři?

Development je hodně lokální byznys, stavebníci se musí orientovat v místních podmínkách. Tomu se můžete přizpůsobit. Je tu však zase otázka povolovacího procesu. Když by byl snažší, pomohlo by to nakonec všem.

E15: Budete v České republice expandovat také do jiných realitních sektorů?

Chceme se držet bydlení. V jeho rámci však zkoušíme, jak trh zareaguje na nabídku prvního pasivního domu z našeho bytového areálu v pražských Modřanech. Výsledek bude zajímavý i pro nás ve Finsku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video