Problémy se zamítáním karet během několika měsíců zmizí, tvrdí analytik | E15.cz

Problémy se zamítáním karet během několika měsíců zmizí, tvrdí analytik

Jiří Frydlewicz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nové směrnice a možné nové problémy při placení platební kartou. Obě věci spojuje 14. září. V tento den totiž vstupují v platnost nová pravidla pro ověřování karetních plateb stanovená evropským nařízením. ČNB varuje, že některé terminály na to nemusí být připraveny a platba do pěti set korun může být zamítnuta bez udání důvodu. „Věřím, že banky přípravu nepodcenily,“ uklidňuje situaci analytik Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus. Podle něj se problémy vyřeší v řádech několika měsíců.

ČNB uvedla, že některé platební terminály nemusí být na nová pravidla připraveny. Bankovní asociace tvrdí opak. Nemyslíte si, že ČNB šíří zbytečnou paniku? Nebo je pravda na její straně?

Věřím, že banky přípravu na úpravu směrnice nepodcenily. Přestože mohou nastat komplikace s některými terminály, zdaleka nepůjde o systémový problém. Potíže s bezhotovostními platbami by se měly týkat pouze malého procenta terminálů. Navíc zcela bezproblémově by měly proběhnout platby kartou nahranou v mobilních telefonech (např. Apple Pay).

Ve varování Česká národní banka uvedla, že problém mohou mít „některé platební terminály“. Dá se vysvětlit, co si pod tím má klient představit? Půjde například o každý třetí terminál?

Mělo by jít spíše o jednotky, nanejvýš nízké desítky procent.

Dá se odhadnout, jak dlouhou dobu budou mít terminály problémy se zamítáním karet? 

Troufám si tvrdit, že nejvýše v jednotkách měsíců.

Nové nařízení Evropské unie také zavádí silnější ověřování totožnosti při platbách. Nově nebude stačit pouze potvrzovací SMS kód, ale také biometrické údaje (otisk prstu, sken obličeje atd.). Ne všichni však mají chytrý telefon s takovými funkcemi. Jak velký problém bude tato skutečnost představovat?

Obecně lze říci, že mobilních plateb využívají zejména mladší uživatelé, kteří disponují modernějšími technologiemi. Banky v posledních letech čelí rostoucí poptávce po těchto službách. Platby s ověřením biometrických údajů totiž často představují uživatelsky pohodlnější alternativu. Na druhou stranu Evropská komise plánuje služby na rozpoznávání obličeje více regulovat. Podobně jako jiná osobní data by měly být chráněny i biometrické údaje uživatelů. Proto může být budoucnost tohoto typu plateb nejistá.

Nově začne pro banky v celé EU platit také jednotný strop, kdy celkový součet zaplacených částek od posledního silného ověření (zadání PIN kódu) nesmí přesáhnout 150 eur (cca 3800 korun) nebo přesáhnout pět plateb za sebou. Není to podle vás málo?

Přestože se částka může jevit jako velmi nízká, nepůjde o zásadní problém. Již nyní většina bank vyžaduje vložení PIN, pokud by klient proběhl několik bezkontaktních plateb rychle za sebou. Běžný nakupující obvykle mezi několika podlimitními platbami provede alespoň jednu významnější transakci, při které PIN zadat musí. Takže by většina lidí používající bezkontaktní platby teoreticky nemusela tuto regulaci vůbec pocítit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video