Skála: Kdyby se volba předsedy konala hned po volebním debaklu, dopadlo by to jinak | E15.cz

Skála: Kdyby se volba předsedy konala hned po volebním debaklu, dopadlo by to jinak

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Předsedou KSČM se po sobotním sjezdu stal opět Vojtěch Filip, který uspěl už po páté. Staronový šéf komunistů je přitom zodpovědný za volební propad strany v loňských sněmovních volbách. Delegáti mu přesto vyslovili důvěru. Zastupitel konzervativnějšího křídla strany a Filipův soupeř v druhém kole volby Josef Skála míní, že by pragmatický Filip měl více spolupracovat i s konzervativními členy. 

Znovu prohra s Vojtěchem Filipem, co na to říkáte?

Prohra o 22 hlasů, to není žádná ostuda. A když si uvědomíte, že Vojtěch Filip je v televizi, rozhlase a všude jinde podstatně viditelnější postavou než já, tak to považuji v podstatě za úspěch.

Strana získala v minulých volbách jen sedm procent, delegáti asi chtěli nějakou změnu, ale stejně zvolili pana Filipa. Bude se pokračovat ve stejné linii?

Já doufám, že se ve stejné linii pokračovat nebude, protože kdybych byl na jeho místě, tak bych ten výsledek zohlednil. Ten výsledek byl opravdu velmi těsný a ještě se bude rozhodovat o postech místopředsedů.

Budete vy sám kandidovat?

Ano, budu. Snad se na mě Vojtěch nebude zlobit, ale já kdybych byl v jeho situaci, tak bych si toho druhého pozval a pokusil bych se s ním najít společnou řeč. A to tak, aby členové strany i širší levicová veřejnost, naši voliči, uvěřili tomu, že jsme vzali vážně to, co se s námi stalo. A že musíme nějakou změnu prosadit. Já chci věřit, že to Vojtěch udělá, osobně ho k tomu vyzvu.

Říkalo se, že když jste býval místopředsedou a pan Filip předsedou, tak spolupráce mezi vámi úplně nefungovala.

Víte, co je náš základní problém? My strašně málo formulujeme politiku vlastní strany kolektivně. My se scházíme jednou za dlouho a řešíme v podstatě provozní otázky. A život běží. Každý den naskakují nějaká témata a když se nescházíme a neradíme se, tak každý z nás zaujímá stanoviska tak, jak umí. A ty rozdíly mezi námi jsou pak viditelné. Kdybychom politiku formulovali kolektivněji, tak jsme vázáni společným závěrem a budeme ho respektovat. Ale takhle není čím být vázán.

Mají mít komunisté více sjezdů?

To ne, myslel jsem to tak, že kolegové v nejužším vedení se musí třeba dvakrát týdně sejít, uvařit si kafe a hodinu se zabývat tím, co se právě odehrává, co se očekává a sladit svá stanoviska.

Jak často jste si doteď to kafe vařili?

No někdy to bylo i za několik týdnů, ale to je prostě špatně. Kolegu Filipa vyzvu, abychom toto od základu změnili. Jinak se pak ozývají hlasy, že jsme nejednotní a někdo dělá naschvály. Když s někým nemáte společný závěr, tak co vám může vyčítat.

Když se vyjednávalo s Andrejem Babišem o vládě, tak to s vámi Vojtěch Filip nekonzultoval?

Kolega Filip má jiný vyjednávací tým a já nejsem jeho členem. Tak to možná po dnešním výsledku uváží.

Myslíte, že se delegáti báli větší změny?

Možná se někteří báli. Kdyby k tomu sjezdu došlo krátce po tom volebním debaklu, tak by to možná probíhalo jinak. Mezitím se ty vášně uklidnily, to bylo popravdě řečeno cílem. Ale už je to za námi, já to nikomu nechci vyčítat. My prostě nějakou zásadní změnu prosadit musíme, jinak to s námi půjde z kopce. Tato strana má budoucnost, stane-li se znovu stranou budoucnosti.

Dnešní volba předsedy byla poměrně těsná. Znamená to, že je KSČM rozdělená?

Je známo, že naše strana je rozkročena poměrně do široka. Vyčítat někomu, že má trochu jiný názor než ostatní, dost dobře nelze a dnešní volby to prokázaly. My jsme s Vojtěchem Filipem dopadli v prvním kole téměř stejně. To je důkaz toho, že lidé, kteří jsou ztotožnění s jeho názory, a lidé, kteří se ztotožňují s mými názory, jsou v podstatě vyrovnáni. Přelomit to, zlomit to, převálcovat to, by byla velmi špatná taktika. Musíme se naučit prostě žít pohromadě a hledat cestu, jak táhnout za jeden provaz.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video