Vojtěch Filip obhájil post předsedy KSČM

Vojtěch Filip

Vojtěch Filip Zdroj: ČTK

Sjezd KSČM v Nymburku (21.4.2018)
Vojtěch Filip
3
Fotogalerie

Komunistickou stranu navzdory jejímu propadu v podzimních sněmovních volbách a vnitrostranické kritice povede dál Vojtěch Filip (63). Delegáti dnešního mimořádného volebního sjezdu KSČM v Nymburku mu dali přednost před Josefem Skálou, který z vedení vypadl úplně, stejně jako místopředseda Jiří Dolejš. Na sjezdu komunistů poprvé po listopadu 1989 vystoupil prezident. Miloš Zeman připomenul komunistům oběti minulého režimu a takzvaný Vítězný únor v roce 1948, který vedl k nástupu komunistické totality, označil za prohraný únor.

Filipa sjezd zvolil až ve druhém kole tajné volby, v prvním vypadla mimo jiné třetí z favorizovaných kandidátů, europoslankyně Kateřina Konečná. Filip hned po zvolení oznámil, že chce pokračovat v jednáních s hnutím ANO o toleranci vlády. Zopakoval, že by měla začít trojstranná jednání i s ČSSD a že komunisté budou mít i personální požadavky. Už dříve kritizoval vedení ministerstev průmyslu a obchodu, zahraničí a obrany. Sjezd podle Filipa nepřijal návrh usnesení, aby KSČM vyjednávání o vládě ukončila. Pro jednání o toleranci kabinetu platí podle něho mantinely, na nichž se již dříve shodl ústřední výkonný výbor KSČM.

Skála, který je dlouhodobým oponentem Filipa a členem radikálnějšího křídla strany, vzhledem k rozdílu hlasů ve druhém kole označil vítězství svého rivala za symbolické, svůj výsledek za nějakou velkou prohru nepokládá. Později neuspěl ani ve volbě místopředsedů. Nově se jimi stali Konečná, v prvním kole volby místopředsedy pro evropské záležitosti a občanskou společnost, a poslanec Stanislav Grospič a právník a podnikatel Václav Ort. Oba ale museli o funkce bojovat ve dvou kolech. Ort bude mít v gesci hospodaření strany a finance, Grospič odborné zázemí a propagandu. Funkci prvního místopředsedy, ač neměl podporu Filipa, obhájil Petr Šimůnek. Pověřen bude správou strany a přípravou voleb.

Premiér v demisi a předseda ANO Andrej Babiš věří, že nadcházející rozhovory se sociálními demokraty a komunisty co nejdříve povedou ke vzniku vlády s důvěrou Sněmovny. Pravicoví opoziční politici se obávají rostoucího vlivu komunistů, k němuž podle nich aktivně přispěli Babiš i Zeman, a to bez ohledu na to, kdo KSČM v dalších letech povede.

Zemanův projev přijali komunisté rozdílně. Filip uvedl, že mu nevadila žádná pasáž, byť má na některé dějinné události jiný názor. Podle předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika projev odpovídal prezidentovým názorům. Marta Semelová, jež patří k radikálnímu křídlu ve straně, pokládá Zemanovo vystoupení za jednostranné.

"To, čemu říkáte Vítězný únor, byl prohraný únor. Protože vytvořil monopol moci," řekl Zeman třem stovkám delegátů sjezdu. Připomenul současně popravené za komunistického režimu včetně členů strany. To nebyly deformace, to nebyly ani chyby, to byly zločiny, prohlásil Zeman. Následně prezident vyzval KSČM k sebereflexi.

Jen krátce se Zeman zmínil o vyjednávání vlády hnutí ANO s ČSSD a tolerancí KSČM. Nabádal, aby komunistická strana nepromarnila příležitost a nekladla si přemrštěné podmínky. Podle Zemana bude mít "dost času, možná celé čtyři roky, je aplikovat v celém vládním týmu". Po prezidentově projevu jednal sjezd za zavřenými dveřmi.

Filip před tím hájil vyjednávání o toleranci vlády ANO. Pasivita KSČM by vedla k tomu, že by byla v opozici i se stranami, které v minulosti devastovaly zemi, prohlásil. KSČM má podle Filipa poprvé od pádu socialismu šanci prosadit části svého programu. "Ten nelze zradit, proto nevstupujeme do vlády," dodal. Varoval také před tím, aby KSČM upadla v souvislosti s prohrou v říjnových sněmovních volbách do chaosu.

Podle Zemanových oponentů prezident účastí na sjezdu KSČM porušil nepsané pravidlo a ještě vybízí komunisty k podílu na moci. Na Zemanovu účast na sjezdu KSČM při dnešní bohoslužbě ve svatovítské katedrále u příležitosti návratu ostatků kardinála Josefa Berana do vlasti poukázal i pražský arcibiskup Dominik Duka, který přitom dříve čelil kritice za podporu současného prezidenta.

Už dopoledne se před Obecním domem, v němž se komunisté jednají, sešlo několik desítek jejich odpůrců. Po poledni se jejich řady rozrostly na několik set lidí. Drželi transparenty s nápisy proti KSČM, ale také proti Zemanovi a premiérovi a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a skandovali obdobná hesla. Několik účastníků se pokusilo proniknout přímo do budovy, policisté jim v tom zabránili.

Podívejte se na rozhovor s Vojtěchem Filipem

Vizitka předsedy KSČM Vojtěcha Filipa

13. ledna 1955 - Narodil se v Jedovarech u Českých Budějovic.

1978 - Absolvoval studium na Právnické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (nyní Masarykova univerzita), Brno.

1979-1990 - Právník v národním podniku Sfinx, České Budějovice.

1979 - Oženil se, manželka Ludmila je stomatoložka. Mají dvě děti - syna Robina (1982) a dceru Darinu (1985).

1983 - Vstoupil do komunistické strany.

1984-1990 - Poslanec Městského národního výboru v Českých Budějovicích.

1986-1989 - Podle archivních dokumentů spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB). Podle soudního rozhodnutí z 90. let ale nešlo o vědomou spolupráci. Filip sice pro tehdejší rozvědku pracoval, nevěděl prý ale, že organizačně spadá pod StB.

9. června 1990 - 31. prosince 1992 - Poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR.

1992 - Otevřel si vlastní advokátní kancelář; specializace na obchodní a ústavní právo, právo politických stran a lidská práva.

1994-2002 - Člen městského zastupitelstva v Českých Budějovicích.

Od 1. června 1996 - Člen Poslanecké sněmovny (znovu zvolen v letech 1998, 2002, 2006, 2010, 2013 a 2017).

Červen 1996 - září 2002 - Předseda poslaneckého klubu KSČM.

16. července 2002 - 3. června 2010 - Místopředseda Poslanecké sněmovny (znovu zvolen 14. srpna 2006).

15. května 2004 - 1. října 2005 - Místopředseda KSČM pověřený regionální politikou a přípravou voleb.

Od 1. října 2005 - Předseda KSČM (znovu zvolen 2008, 2012, 2016, 2018).

25. - 26. října 2013 - Ve volbách do Sněmovny dovedl KSČM k zisku 14,91 procenta hlasů a 33 poslanců (druhý nejlepší polistopadový výsledek).

Od 27. listopadu 2013 - Místopředseda Poslanecké sněmovny (znovu zvolen 24. listopadu 2017).

20. - 21. října 2017 - Ve sněmovních volbách utrpěla KSČM debakl: získala jen 7,76 procenta hlasů a 15 mandátů, což byl její nejhorší výsledek v parlamentních volbách od vzniku strany v roce 1921.

16. března 2018 - Výkonný výbor KSČM doporučil pokračovat v jednání s ANO a podpořit vznik nové vlády Andreje Babiše.

21. dubna 2018 - Popáté zvolen předsedou KSČM.