Odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje ušetří odběratelům tisíce korun

Obnovitelné zdroje energie, jak si je představuje umělá inteligence Midjourney

Obnovitelné zdroje energie, jak si je představuje umělá inteligence Midjourney Zdroj: E15/Midjourney

Stát až do konce roku 2023 odpouští poplatky za obnovitelné zdroje energie (POZE). Domácnosti i firmy tak ušetří 599 korun s DPH za každou megawatthodinu (MWh) elektřiny. Sleva bude automatická a domácnosti o ni nebudou muset nikde žádat. Průměrná česká domácnost ročně spotřebuje kolem tří MWh elektřiny. Tímto opatřením tak ušetří kolem 1797 korun.

Co jsou to obnovitelné zdroje

Obnovitelné zdroje energie jsou přírodní zdroje energie, které se časem přirozeně obnoví. Patří k nim převážně sluneční, větrná a vodní energie a energie biomasy a bioplynu, druhotné zdroje energie, kombinovaná výroba elektřiny a tepla a decentrální výroba elektrické energie. Obnovitelné zdroje postupně nahrazují fosilní zdroje energie, tedy uhlí a ropu, a ve vyspělém světě jsou zvýhodňovány vůči tradičním zdrojům energie, přestože není zcela vyhodnocen dopad na životní prostředí.

Kolik se již na příspěvku vybralo

Příspěvek podporovaným zdrojům energie (POZE) byl loni v Česku 43,2 miliardy korun, meziročně tak klesl o 2,1 miliardy korun. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 pak bylo na podporu POZE vyplaceno zhruba 470 miliard korun. Stát loni na dotaci poskytl stejně jako v předchozích letech zhruba 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu.

Úsporný tarif

U domácností se odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje letos navíc zkombinuje s příspěvkem z takzvaného Úsporného tarifu, v rámci kterého obdrží domácnosti podle výše spotřeby příspěvek 2000 nebo 3500 korun. Od ledna se v zálohách za energie projevují také vládou stanovené maximální ceny elektřiny a plynu, které ministři stanovili na šesti korunách za kilowatthodinu silové elektřiny a na třech korunách za kilowatthodinu plynu. Částky jsou uvedené včetně DPH a bez ceny za distribuci.